Windows 10 yaklaşık bir yıldır piyasada ve bugüne kadarki en hızlı yayılma oranına sahip. Bu demek oluyor ki Microsoft’un ücretsiz yükseltme teklifi, ciddi anlamda kullanıcıları Windows 10’u denemeye yöneltmiş. Ancak bu, her kullanıcının Windows 10’dan memnun kaldığı anlamına gelmiyor.

Bazı kullanıcılar, Windows 10’un kendiliğinden yüklendiğinden şikayetçi. Bunun başlıca sebebi olarak Microsoft’un yükseltme bildirimlerini bir miktar değiştirmesini gösterebiliriz. İlk zamanlarda yükseltme için izin isteyen bildirimler, reddetme seçeneği sunuyordu.

Belirli bir süre sonra reddetme seçeneği ortadan kaldırıldı ancak kullanıcılar çarpı simgesi ile bildirimi kapatabiliyordu. Microsoft’un son hamlesiyle birlikte bildirim artık izin istemiyor, kullanıcıya yükseltmenin gerçekleşeceğini bildiriyor.

Internet üzerinde çoğu kullanıcı, bilgisayarlarının istekleri dışında Windows 10’a yükseltildiğini belirtti. Ancak bu durumdan geri dönebilmek mümkün.

Windows 10 yükseltmesini geri çevirme

Eğer Windows 10 yükselmesini, kurulum aşamasından önce yakaladıysanız, yapmanız gereken tek şey lisans sözleşmesini reddetmek olacaktır. Bu sayede Windows 10 yükseltme işlemi iptal olacak ve hali hazırda kullandığınız işletim sistemine geri döneceksiniz.

Eğer bunun için geç kaldıysanız ve sisteminiz Windows 10’a yükseltildiyse, fazladan birkaç tıklama yapmanız gerekecek. Ancak geri döndürme işlemi pek karmaşık sayılmaz. Microsoft, kullanıcıların 31 gün içinde eski işletim sistemine dönmesine izin veriyor.

Başlat>Ayarlar yolunu takip ederek Ayarlar menüsünü açın. Güncelleştirme & güvenlikseçeneğine tıklayın ve Kurtarma sekmesini açın. Karşınıza bilgisayarı sıfırlama ve gelişmiş başlangıç gibi seçenekler ve bir de eski işletim sistemine dönme seçeneği çıkacaktır.

Bu seçeneği kullanarak geri döndürme işlemini başlatabilirsiniz. Eski işletim sisteminize döndüğünüzde dikkat etmeniz gereken bazı detaylar olacaktır. Örneğin bazı programları yeniden yüklemeniz gerekebilir. Ayrıca yükseltme işlemi sırasında bir Microsoft hesabı oluşturduysanız bile, Windows 7’ye geri döndüğünüzde eski parolanızı kullanmanız gerekecektir.

Yükseltmeyi engelleme

Eğer Windows 10’u kesinlikle istemediğinize eminseniz, yükseltme işleminin gerçekleşmesini tamamen engelleyebilirsiniz. Bunun için üçüncü parti yazılımlara ihtiyacınız olacak. Eğer kararınızı verdiyseniz size işinize yarayacak iki yazılım önerebiliriz.

GWX Control Panel, bu amaçla hazırlanan ilk yazılım. Oldukça etkili çalışıyor ancak arayüzü ve kullanımı biraz karmaşık. Diğer alternatif ise Never10. Never10, GWX Control Panel’e kıyasla çok daha kolay bir kullanım sunuyor. Bu iki yazılım da Windows 10 yükseltmesini başarıyla engelliyor.

Alıntıdır:

Muhsin Bayram