Windows 11 tanıtım ve özellikleri

windows11 tanıtım ve özellikleri

windows11 tanıtım ve özellikleri

Windows 11 sistem gereksinimleri:

Minimum

 • 1 GHz 64 bit 2 çekirdekli işlemci
 • 4 GB RAM
 • 64 GB hdd
 • 9 “ ekran
 • 1366 x 768 çözünürlük
 • DirectX 12 uyumlu grafik kartları – WDDM 2.x

Windows 11’n özellikleri:

 • Yeni animasyonlar yeni yumuşak efektler
 • Daha yuvarlak kenarlara sahip arayüz
 • Çoklu görevler için ekran bölmeleri
 • Arttırılmış dokunmatik ekran özellikleri
 • Daha kolay yönetilebilen çoklu masaüstü yönetimi
 • Yeni bildirim ve aksiyon merkezi
 • Android ve iOS’tan tanıdığımız yeni Widget’lar
 • Yeni nesil ikonlar
 • Yeni gelen karanlık mod
 • Yeni gelen açılış ve uyarı sesleri
 • Yeni gelen görev çubuğu, başlat menüsü ve arama ekranı
 • Windows 11 ile gelen Android yazılım desteği

Yeni animasyonlar yeni geçiş efektleri:

Yeni animasyonlar yeni geçiş efektleri

Yeni animasyonlar yeni geçiş efektleri

Akıllı telefonlardan görmeye alıştığımız yumuşak geçiş efektlerini , Microsoft Windows 11 sürümüne de yenilik adı altında eklemiş görünüyor. Windows 11 de Menüler arası geçişlerde farklı efektler görmemiz artık mümkün. Böylelikle Microsoft MacOs’un sunduğu deneyime rakip olması bekleniyor.

Daha yuvarlak kenarlara sahip arayüz:

windows11 Daha yuvarlak kenarlara sahip arayüz

windows11 Daha yuvarlak kenarlara sahip arayüz

Daha önceki Windows versiyonlarından görmeye alıştığımız keskin kenar ve çerçeve görünümlerinin yerini , Windows 11 de daha yumuşak ve dairesel görseller pencereler almış durumda. Bu oldukça önemli bir görsel değişim.

Çoklu görevler için ekran bölümleri:

windows11 Çoklu görevler için ekran bölümleri

windows11 Çoklu görevler için ekran bölümleri

Birden fazla ekran kullanmıyorsanız aynı anda farklı pencerelerde çalışmak kullanıcıya zor gelebilir. Windows 10 dan görmeye alıştığımız çoklu ekran bölmeleri Windows 11 de daha da gelişmiş ve kolay hale gelmiş durumda.

Dokunmatik ekran özellikleri:

windows11 Dokunmatik ekran özellikleri

windows11 Dokunmatik ekran özellikleri

Microsoft Windows 10 dan tanıdığımız ‘tablet modu’ Windows 11 de daha kullanışlı hale gelmiş durumda. Artık arayüz değiştirmeden tablet modunu dokunmatik ekranlarda kullanabileceğiz. Dokunmatik monitörlerde ihtiyacımız olan klavyelere daha hızlı ulaşabileceğiz.

Daha kolay yönetilebilen çoklu masaüstü yönetimi:

Daha kolay yönetilebilen çoklu masaüstü yönetimi

Daha kolay yönetilebilen çoklu masaüstü yönetimi

Hatırlarsanız MacOs’tan deneyimlediğimiz çoklu masaüstü özelliği, Windows 10 ile birlikte gelmişti. Windows 11 ile çoklu masaüstü özelliği oldukça gelişmiş görünüyor. Çoklu masaüstü kullanıcılarını mutlu edecek özellikler eklenmiş. Artık çoklu monitörlerde farklı masaüstleri açılabilir. Kısayol tuşları ile hızlıca geçişler yapabilmek mümkün.

Yeni bildirim ve işlem merkezi:

windows11 Yeni bildirim ve işlem merkezi

windows11 Yeni bildirim ve işlem merkezi

Windows 10 ile görmeye alıştığımız bildirim ve işlem merkezi, Windows 11 ile farklı bir görünüme kavuşmuş. Kullanım şekli aynı fakat Windows 11 ‘in yeni tasarımıyla daha hoş göründüğünü söylemek mümkün.

Android ve iOS’tan alıştığımız yeni Widget’lar:

windows11 Android ve iOS’tan alıştığımız yeni Widget’lar

windows11 Android ve iOS’tan alıştığımız yeni Widget’lar

Windows Vista ve Windows 7 ile birlikte kullanıcılara sunulan widget lar bir dönem oldukça beğeni toplamıştı. Haberler , hava durumu ,saat ve çeşitli uygulama kısayolları vardı. Akıllı telefonlarda bu özellik çok popüler olduğundan Microsoft Windows 11 sürümünde yeniden widget’ları kullanıcı deneyimine sunmuş gözüküyor. Bizlerede tadını çıkarmak düşer  : )

Yeni nesil windows11 ikonları:

yeni nesil windows11 ikonları

yeni nesil windows11 ikonları

Her Windows sürümünde ikonlar nasıl farklıysa Windows 11 sürümüne de daha modern yeni görünüme sahip ikonlar gelmiş durumda. Aradığımızı bulabilmemiz açısından ikonlara bir süre gözlerimizin alışması gerekebilir.

Yeni Karanlık Modu:

windows11 karanlık mod

windows11 karanlık modWindows 10 dan tanıdığımız ‘karanlık mod’ seçeneği Windows 11 sürümünde daha güzel siyah tonlara kavuştu. Bunun en önemli nedeni OLED ve AMOLED ekranların çoğalması. Siyah ve koyu renkler OLED ve AMOLED ekranlarla daha uyumlu performans sergiliyor. Bu sayede Windows 11 karanlık modu Android ve iOS tabanlı cihaslar gibi daha az enerji tüketecek.

Yeni açılış ve bildirim sesleri:

windows 11 Yeni açılış ve bildirim sesleri

windows 11 Yeni açılış ve bildirim sesleri

Kullanıcılar olarak Windows 3.1 den bu zamana kadar bildirim ve uyarı sesleri duymaya alıştık. Bir pc de hangi windows’un yüklü olduğunu görmesek bile bildirim seslerinden hangi Windows olduğunu anlayabiliyoruz. Windows 11 kendine özel uyarı ve bildirim sesleriyle yeni kullanıcılarının dikkatini çekmeyi başarmış gibi görünüyor.

Yeni görev çubuğu, başlat menüsü ve arama ekranı:

Yeni görev çubuğu, başlat menüsü ve arama ekranı:

Yeni görev çubuğu, başlat menüsü ve arama ekranı:

Windows 11 den önceki tanıdığımız tüm işletim sistemlerinde başlat çubuğu her zaman sol alt köşede olmuştur. Bu Windows sürümünde başlat menüsü görev çubuğunun ortasına taşınmış. Menüyü açtığımızda üst üste 2 ye bölünmüş pencere bizi karşılıyor.  Üst taraftan seçtiğimiz uygulamalara, alttan da bilgisayarımızdaki önemli dosya ve klasörlere süratle ulaşabiliyoruz. Bu değişim sayesinde zamanla masaüstüne kısayol oluşturma alışkanlığımızdan vazgeçebileceğimizi düşünmekteyim. Aynı zamanda başlat çubuğunun yan tarafına MacOs’lardaki gibi favori kısayollarımızı ekleyebiliyoruz.

Microsoft Windows 8 sürümünde standart olarak görmeye alıştığımız başlat menüsünü kaldırmıştı. Bu durum kullanıcılar tarafından tepkiye yol açmıştı. Bunun farkında olan Microsoft yeni sürümde başlat çubuğunu sola ya da sağa doğru almamıza olanak tanımış.  Kurulum sonunda masaüstünde ortalanmış halde gelen başlat çubuğu ,dokunmatik ekranlı bilgisayarların sayısındaki artışa bağlı olduğu söylenmekte. Ayrıca yeni arama ekranı MacOS’taki Spotligt özelliğine benziyor.

Windows 11 ne zaman yayınlanacak?

Windows 11 ne zaman yayınlanacak

Windows 11 ne zaman yayınlanacak

Windows 11’in tam sürümü 2021 yılının son çeyreğinde yani sonbaharda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Windows 10 lisansına sahip kullanıcılar diledikleri zaman Windows 11’e ücretsiz geçiş yapabilecekler. Microsoft şirketi Windows 10 işletim sistemine resmi desteğini 2025 yılında keseceğini belirmişti. Kullanıcılar bu tarihe kadar Windows 10 işletim sistemini sorunsuz kullanabilecekler.

Konuyu toparlayacak olursak yazılım devi Microsoft , yapmış olduğu yeniliklerle kullanıcılarını memnun edeceğe benziyor. Şimdiden hayırlı olsun : )

 
 
Bülent BAŞ
Bilg.Sist.Uzmanı
info@uzman-bilgisayar.com
0535 556 2171