diskpart ile bölüm silmek

diskpart ile bölüm silmek

Bazı nedenler yüzünden pc kullanıcıları hardisk üzerindeki bölümü tamamen silmek isteyebilirler. Bu tarz işleri yapabileceğiniz bir çok ekstra yazılım olmakla beraber , Microsoftun komut kütüphanesindeki diskpart yazılımınıda hardisk bölümünü silmek için kullanabilirsiniz. Üstelik bu sayede ekstra bir yazılım bilgisayarınıza kurmanıza gerek kalmamış olacaktır.

Diskpart komutunu kullanmadan önce hangi hardisk bölümünü sileceğinizi önceden planlamış ve doğru karar vermeniz gerekmektedir. Hatalı bir silme işleminde tüm bilgileriniz silineceğinden büyük bir mağduriyet yaşamanız mümkün. Hardisk bölüm bilgileriniz hakkında disk yönetimini açarak fikir sahibi olabilirsiniz. Bunun için bilgisayarım simgesine Mouse sağ tık yaparak çıkan menüden yöneti ve ardından disk yönetimini seçebilirsiniz.

disk yönetimi

disk yönetimi

Karşınıza çıkan ekranda aşağıda hardisklerin numaralandırılmış olduğunu ve harf atandığını göreceksiniz. Silmeye karar verdiğiniz hardiski bu ekrandan tespit edip not alabilirsiniz.

Sonrasında başlat menüsüne tıklayın CMD yazın komut istemini gördüğünüzde üzerine gelip sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır deyin. Açtığınız siyah pencerede diskpart yazıp enter’a basın.

diskpart

diskpart

Diskpart komutunu başlattıktan sonra list disk yazarak entera basın. Bu komut karşınıza bilgisayar içerisinde çalışmakta olan hardiskleri liste halinde getirecektir. Bu aşamada daha önce not aldığınız hardisk ile listelenmiş olan hardisk birbirini tutuyormu kontrol edin.

Silme komutunu başlatmak için select disk (disk numarası) yazıp daha önceden not aldığınız Hardisk numarasını girin entera basın. Bu aşamada sileceğiniz hardiski seçmiş ve pc ye bildirmiş oldunuz.

diskpart

diskpart

Şimdi clean yazarak silme işlemini başlatabilirsiniz. Birkaç saniye içerisinde seçmiş olduğunuz hardisk üzerindeki tüm bölümlerin silindiğini göreceksiniz. Exit yazıp entera bastığınızda komut satırından çıkabilirsiniz.

 Artık hardiskinizi makalenin başında belirttiğim gibi disk yönetim konsolunu kullanarak yeni bölümler oluşturabilirsiniz. Kolay gelsin

 

Bülent BAŞ
Bilg.Sist.Uzmanı
0535 556 2171
info@uzman-bilgisayar.com