fidye virüsü ve dosyalarınızın şifrelenmesi

cryptolocker

fidye virüsü ve dosyalarınızın şifrelenmesi

(Cryptolocker)

Değerli Müşterimiz ;

Son zamanlarda “Ttnet Fatura Ödeme Bilgilendirmesi” gibi başlıklarla Türk Telekom logosu kullanılarak zararlı yazılım bulaştırmaya yönelik, sahte e-postalar gönderildiği tespit edilmiştir.

Bu kapsamda aşağıdaki konulara dikkat etmeniz önem taşımaktadır.

– Sahte fatura ödeme bilgilendirmesi e-postalarında, alıcının dikkatini çekmek amacıyla fatura tutarı yüksek belirtilebilir. Bunun amacı e-postayı alan kişiyi yüksek fatura miktarına odaklayarak, gerekli güvenlik kontrollerini gerçekleştirmemesi ve ekli dosyaları açmasını sağlamaktır.

– Şüpheli görülen e-postalardaki gönderici adres bilgisi kontrol edilmelidir.

– Hesap numarasının size ait olup olmadığı kontrol edilmelidir.

– Bu e-postalarda ekli dosyaların açılmamasına ve e-posta içerisindeki linklere kesinlikle tıklanmamasına dikkat edilmelidir.

– Şayet virüs sisteme bulaşırsa tüm çalışma dosyalarınızı sıkıştırıp şifrelemektedir. Kullanıcıdan şifrenin açılması için yüklü miktarda fidye istenmektedir.

– Zararlı yazılımı sisteminize bulaştıran hacker , fidyeyi ödediğiniz halde şifreli dosyalarınızı açmadığı gibi bizim tarafımızdan da şifreli dosyaların açılması malesef pek mümkün değildir.

– Lütfen bilgisayarlarınızdaki virüs programlarınızın çalıştığından emin olunuz. çalışmayan virüs programlarınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

– Çalışma dosyalarınızı düzenli olarak yedek alınız.

Bilgi edinmenizi rica ederim.

Yazar:
Bülent BAŞ
Bilg.Sist.Uzmanı
0535 556 21 71
www.uzman-bilgisayar.com