Intel ve Seagate‘in birlikte geliştirmiş olduğu bir teknoloji olan AHCI (Advance Host Controller Interface) Sata disklerde performans artışı getiren bir teknolojidir. Normalde Windows kurulumundan önce BIOS‘ta SATA Çalışma Modu‘nu AHCI/Enhanced olarak ayarladıktan sonra kurulum yapmanız gerekir. Ancak bunu yapmadan (Yani IDE/Compatible modunda) kurulum yaptıysanız  tekrar kurulum yapmanıza gerek olmadan AHCI modu etkinleştirebilirsiniz.  AHCI teknolojisinin ne olduğuna detaylı bir şekilde bakalım…
ahci mod nedir? nasıl aktif edilir ?

ahci mod nedir? nasıl aktif edilir ?

AHCI nedir?
Ahci yazılımların donanımlar ile Serial ATA (SATA)  arayüzünü kullanarak iletişimini sağlayan bir donanım mekanizmasıdır. Paralel ATA (PATA) ‘dan farklı olarak hot-plugging  ve Native Command Queuing (NCQ) özelliklerinin kullanımına izin verir.
ahci mod özellikleri

ahci mod özellikleri

Peki ne kadar hız artışı sağlıyor?
            Yapılan benchmark testleri bu oranın ortalama %20 olduğunu söylüyor. Bununla ilgili bir benchmark grafiğini aşağıda görebilirsiniz. Standart tanımı AHCI olmadan çalışan, Intel AHCI ve NVIDIA Driver ise AHCI  ile çalışan diskleri tanımlıyor.
IDE Modunda kurulmuş Windows 7’de 
AHCI modunu etkinleştirmek
Windows Vista AHCI teknolojisini destekleyen ilk sistemdi. Fakat kurulum sırasında bunun seçilmesi gerekir. Kurulumdan sonra Bios üzerinden AHCI‘yi etkinleştirirseniz  STOP 0x0000007B INACCESSABLE_BOOT_DEVICE hatası ve mavi bir ekran ile karşılaşırsınız. Bunun sebebi Windows VistaWindows 7 ve Windows 8‘in kurulum sırasında kullanılmayan depolama sürücülerini (Dolayısıyla AHCI sürücülerini) devre dışı bırakmasıdır. Bu işletim sisteminin yüklenme zamanını hızlandırmak için gereklidir.
           Bu durumu açıklayacak olursak;
           Disk kontrolorü Pci ide sürücüsünü kullanan (BIOS’ta SATA çalışma modu IDE yada Compatible olarak ayarlı) bir bilgisayara Windows Vista, Windows 7 veya Windows yüklediniz. Daha sonra Bios‘tan SATA AHCI moda çevirdiniz. Şimdi disk Msahci  sürücüsünü kullanmak zorundadır. Oysa bu sürücü kurulum sırasında  Windows Vista, Windows 7 veya Windows 8 tarafından devre dışı bırakılmıştı. İşte bunları kayıt defterinden etkinleştirilmesi gerekmektedir.
  • Bütün bu işlemlerden önce mutlaka bir sistem geri yükleme noktası oluşturun.
  • Bu işlem yanlış bir adım atmanız durumunda veri kaybetmenize sebep olabilir.
  • Bazı durumlarda bu işlemden sonra sata optik sürücünüz kaybolabilir. Bununla ilgili Microsoft‘un yayınladığı Hotfix‘e buradan ulaşabilirsiniz. (Bildiğim kadarı ile Vista SP1 den sonraki Windows sürümlerinde bu düzeltildi.)
  • Çoğu Notebook üreticisi artık bios üzerinde bu tip bir değişiklik yapamaya izin veriyor fakat  bu seçenek sizde olmayabilir.
  • Bütün bu anlatılanlar sadece Önyükleme/Sistem diski üzerinde geçerlidir. İkinci bir sabit diskiniz varsa bunu problemsizce AHCI moda alabilirsiniz.
 1– Bütün açık programları kapatın ve Başlat Menüsü arama satırına regedit yazın ve “Enter“a basın.
2- Kayıt Defteri‘nde
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\IastorV

yollarını izleyin.

3- Her iki anahtar (Msahci ve IastorV) için de “Start” değerine sağ tıklayıp “Değiştir” deyin ve olan değeri 0 olarak değiştirin ve kaydedin.

4– Şimdi Kayıt Defteri’ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
5– Başlangıçta Bios’a girin ve AHCI modunu etkinleştirin.
6– Bilgisayar başlangıçta AHCI sürücülerini yüklemeye başlayacak ve sizden bilgisayarı yeniden başlatmanız istenecek.Tekrar başlattığınızda artık AHCI etkin.