bilgisayar çevre birimleri

bilgisayar nedir ? bilgisayar komutları nelerdir ?

TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

Bilgisayar verilen bilgileri  belirli programa göre işleyen, saklayabilen gerektiği zaman yeniden kullanmamıza imkan tanıyan elektronik bir alettir.Evlerimizde ve iş yerlerimizde iş amaçlı veya kişisel olarak kullandığımız masa üstü bilgisayarlar PC (Personal Computer = Kişisel Bilgisayar) olarak adlandırılır. Ayrıca yine kişisel olarak kullanılabilen taşınabilir, çanta şeklinde bilgisayarlar da vardır. Bunlar da NOTEBOOK veya LAPTOP(Dizüstü) olarak adlandırılır. Bu ders notlarında PC türü bilgisayarlar anlatılacaktır.

Bilgisayar 2 ana unsurdan oluşur :
1- Donanım (Hardware)
2- Yazılım (Software)
1- Donanım: Bilgisayarın fiziksel yapısını ifade eder. Fiziksel yapı sadece bir metal yığınıdır. Kısaca gözle görebildiğimiz elle dokunabildiğimiz parçalardır.
2- Yazılım(Software): Bilgisayardaki kullandığımız her türlü programlara YAZILIM denir. Donanımı kullanmak için gerekli programlardır. Bilgisayarın nasıl çalışacağını söylerler. Elle tutulmazlar. Belirli bir işlemi yapmak üzere bilgisayara kurulurlar . Bilgisayara yüklenen her türlü program yazılımdır. Örneğin: İşletim Sistemi(Windows 98/XP), kelime işlemci (Microsoft Word ) programları, Microsoft Excel , Winamp(MP3 müzik dinlemek için kullanılan program), Winzip (Dosya sıkıştırma programı),  oyunlar birer  yazılımdır.

Yazılım  2 kısım’a ayrılır.
a-) Sistem Yazılımı: Temelde bilgisayarı çalıştıran ve donanımların birbirleriyle haberleşmesini sağlayan yazılımlardır. Bu tür yazılımlar olmadan bilgisayarı çalıştırabilmek mümkün değildir. Sistem yazılımlarını 3 gruba ayırabiliriz.
• BIOS: Anakartta bir çipte yüklü olan küçük bir programdır, ancak bilgisayarın çalışmasında önemli bir rol üstlenir. Bilgisayarın açılışında çalışma ortamlarını ve bilgisayarı testten geçirir. Kendisine daha önceden yapılmış olan ayarlar doğrultusunda bilgisayarın donanımlarını testten geçirir. Bilgisayarın kontrolü için gerekli olan giriş birimlerinin (klavye ve farenin) bağlı olup olmadığını, sistemde ne kadar RAM olduğunu, RAM’lerin sağlam olup olmadığını kontrol eder. Daha sonra ise saklama birimlerini algılayarak işletim sistemi bilgilerini nereden alacağını denetleyen BIOS, eğer bir sorunla karşılaşırsa hemen kullanıcıyı uyararak gerekli düzeltmelerin yapılmasını ister. Daha sonra kendisine kaydedilmiş olan sıra ile saklama birimlerinde işletim sistemini arar bulur ve yükleyerek bilgisayarı çalışır duruma getirir. (Ayarlar değiştirilmediği takdirde BIOS, işletim sistemini sırası ile önce diskette, sonra sabit diskte, en son olarakta CD-ROM’da arar).
• İşletim Sistemi: Kullanıcıların amaçlarına uygun olarak seçilerek bilgisayara yüklenen yazılımlardır. Bugün kullanılan kişisel bilgisayarların çoğunda Microsoft firmasının ilkini 1985 yılında (1.0) çıkarttığı Windows işletim sistemi kullanılmaktadır. Windows ile birlikte bilgisayar kullanımı uzmanların tekelinden çıkmış ve artık günümüzde neredeyse her evde televizyon veya buzdolabı gibi standart olmuştur. İşletim sistemleri, kullanıcının isteklerini bilgisayara, bilgisayarın gereksinimlerini kullanıcıya sunan arabirimlerdir. Bilgisayarlar birazdan açıklanacak olan uygulama yazılımları olmaksızın çalışır, ancak işletim sistemi olmadan çalışamaz. Örneğin Windows 95/98/2000/XP işletim sistemi gibi.
• Sürücüler: Bir anlamda donanımların kendilerini işletim sistemine tanıtmak için kullandıkları kimlikleridir diyebiliriz. Her donanımın kendisini Windows ortamında çalıştırabilmek için Windows altındaki “Drivers” klasörüne kopyalamak zorunda olduğu sürücüleri vardır. Bu sürücüler ilgili donanımın kutusunun içindeki bir Disket veya CD içersinden bilgisayara yüklenir. Sürücüler yüklenmezse o donanım çalışmaz. Örneğin yeni aldığınız bir ses kartını bilgisayarınıza taktığınızda Windows bu donanımı tanımıyorsa, aldığınız ses kartı ile birlikte gelen sürüleri bilgisayarınıza yüklemek zorundasınız.
b-) Uygulama Yazılımı: Programcının bir problemi çözümü için herhangi bir programla dili ile yazdığı programlardır. Kullanıcının amacına göre bilgisayara yüklenen ve işletim sistemi tarafından çalıştırılan yazılımlardır. Uygulama yazılımlarını da kendi aralarında 2 ye ayırabiliriz.
 Özel Yazılımlar: Bunlar tek bir amaç için yazılmış programladır. Örneğin Paint yazılımı bilgisayarda yalnızca çizim yapmak için kullanılır. Paint ile müzik dinlemek mümkün değildir. Winamp ile müzik dosyaları çalıştırılır. Winamp bir ortam yürütücü programdır.
 Paket Yazılımlar: Birden çok iş gören, yada birden fazla programı bünyesinde barındıran yazılımlardır. Bunlara en güzel örnek Microsoft Office program paketidir. Word (Kelime İşlemci), Excel (Hesap Tablosu), Access (Veri Tabanı), Powerpoint (Sunu hazırlama), Outlook (E-mail yönetimi) programlarını bünyesinde bulundurarak bilgisayarı ofisinde kullanan kişilerin her türlü ihtiyacına cevap vermektedir.

Günümüzde kullanılan hemen her  PC’de aşağıdaki DONANIM’lar standart olarak bulunması gerekir  :
Anakart (Mainboard) PC nin diğer tüm parçaları anakart üzerine takılır. PC nin içindeki tüm veri akışını düzenleyen, diğer bileşenler arasındaki koordinasyonu sağlayan parçadır.
Kasa Anakart ve diğer tüm iç donanım aygıtları kasa içine monte edilir.
İşlemci (CPU) PC nin beynidir. Yapılacak her işleme o karar verir ve bununla ilgili diğer aygıtları yönlendirir.
Bellek (RAM, ROM) Kayıtlı programları ve belgeleri açtığımız ve üzerinde çalıştığımız aygıttır.
Sabit Disk (Harddisk) C: Programlarımızı ve belgelerimizi kalıcı olarak tuttuğumuz standart bilgi saklama aygıtıdır.
Ekran kartı Monitörün görüntü kablosunun takıldığı aygıttır. Monitörün görüntü kalitesi buna bağlıdır.
Monitör PC nin standart çıkış birimidir. Monitörün boyutu, düşük radyasyonlu ve titreşimsiz olma özelliği önemlidir.
CD-ROM sürücüsü Artık bir çok program CD ye yüklenerek dağıtıldığı için, PC lerin vazgeçilmez bir aygıtı haline gelmiştir. CD leri okumaya yarar.
Ses kartı Bir çok programda ses unsuru da kullanılmakta olduğu için her PC de kullanılmaktadır.
Disket sürücüsü(Floppy disk driver) Disketler küçük ve çabuk bozulabilen bilgi saklama aygıtları olmakla birlikte halen ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle her PC de bir disket sürücüsü bulunmalıdır.
Klavye PC nin standart bilgi giriş aygıtıdır.
Mouse(Fare) Windows’un kullanılmaya başlaması ile vazgeçilmez hale gelen bir aygıttır.
Bunların dışında bir PC’ye aşağıdaki donanımlar isteğe bağlı olarak ilave edilebilir
Faks/Modem Günümüzün popüler dünyası olan Internet’e bağlanmak için gerekir.
DVD-ROM Sürücü CD-ROM teknolojisinin bir üst kuşağıdır. Yüksek kapasiteli olduğundan daha çok film yüklemek için kullanılır.
Ağ kartı PC leri yerel ortamda birbirine bağlamak için kullanılır.
Tarayıcı Resim veya yazıları tarayarak bilgisayar ortamına aktarmak için kullanılan bir aygıttır.
Yazıcı Bilgisayarda elde edilen yazı, resim gibi çeşitli bilgileri kağıda dökmek için kullanılır.

Portlar(Bağlantı noktası)
Anakartın dış donanım aygıtları ile iletişimini sağlayan kapılardır.

2- İşlemciler (CPU, Central Processing Unit- Merkezi İşlem Birimi)
İşlemci ya da Mikroişlemci olarak adlandırılan bu aygıt tüm sistemin beynini oluşturur. Yapılacak işlerle ilgili tüm komutları işlemci verir. Dünyada işlemci üreten az sayıda firma vardır. Bunlardan Intel en yaygın kullanılan işlemci markasıdır. Bunun yanında son yıllarda Amd marka işlemciler de Intel ile rekabet edebilmektedir. Günümüzde en yaygın olarak Pentium IV işlemciler kullanılmaktadır.

3- BELLEK(Hafıza,Memory)
Günümüzde 2 çeşit bellek  türü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ROM (Read Only Memory). Temel olarak sadece okunabilen bir bellek türü olan ROM, üzerindeki bilgiler kalıcıdır, ve genelde çok gerekli olan bilgiler saklanır. İkincisi ise RAM (Random Access Memory), üzerindeki  bilgiler kalıcı değildir. Bilgisayarlar bilgilerin geçici olarak tutulması için RAM’ı kullanır. Üzerindeki bilgiler saniyede birçok kez yazılabilir ve okunabilir. Bilgisayardan elektriği kestiğiniz zaman üzerindeki bilgiler silinir.

Windows’ta Görüntü Ayarlarını değiştirme:
Görüntü ile ilgili renk ve çözünürlük değerlerini değiştirmek için; Masaüstünde fareye sağ klikleyinEn alttaki Özellikler seçeneğine girin Görüntü Özellikleri penceresinde Ayarlar sekmesine geçin Aşağıda resmi görülen ekranda renk ve çözünürlük değerlerini isteğe bağlı değiştirin

Sabitdisk Sürücü (Harddisk Drive) C:
Sabit disk sürücü, bilgisayarın bilgi depolamak için kullandığı en temel birimdir. Sabit disk kapalı bir kutu içinde bilgisayarın içinde bulunmaktadır. Sabit disk, merkezlerinden geçen bir mil üzerine üst üste yerleştirilmiş plaklara benzer. Bu plaklar mil ile beraber belirli bir hızda dönerler ve bu sırada okunurlar veya üzerlerine yeni bilgiler yazılır. Erişim hızı ve kapasitesi yüksektir.
Sabit disklerin kapasitesi ne kadar büyük olursa o kadar çok bilgi saklanabilir. Sabit diskler zamanla dolar. Bazı dosyaları silmek gerekir. Silinecek dosyaları rastgele seçmemek; bilinçli olarak yapmak gerekir. Bazı dosyalar yedeklendikten sonra silinebilir. Bazı dosyalar sıkıştırma programları ile sıkıştırılarak daha az yer kaplamaları sağlanır.
Sabit diskler C: harfiyle temsil edilirler.  Diğer sürücüler varsa bu harfleri izler. Örneğin, ikinci bir harddisk ya da harddiskin ikinci bölümü varsa D: ‘dir.
İlk üretildiğinde 10 Megabyte olan harddisk kapasitesi bugün kullanılan programların giderek daha çok kapasite ihtiyacı doğurmasından dolayı oldukça artmıştır. 40 Gb’tan 200 Gb’a(yaklaşık 200.000Mbyte yapar) kadar kapasitesi olan harddiskler PC lerde kullanılabilmektedir.
Sabitdiskin kapasitesini şöyle düşünebiliriz. Bir MP3 şarkısı yaklaşık 3 Mbytelık yer kaplar. 200Gb diskimiz varsa  yaklaşık 200.000 Mb dır. Bu da şu anlama geliyor bu diske  yaklaşık 70.000 tane MP3 şarkısını sığdırabiliriz.
Veya Bir VCD film 2 CD den oluşuyor(2 CD=2×700 Mb=1400Mb yapar). Demek ki sabitdiske 150 adet VCD film veya 300 adet CD lık bilgiyi kaydedebiliriz.

Disket sürücü ve Disketler
Bilgi saklama kapasiteleri düşük olan disketler genellikle küçük boyuttaki dosyaları taşımak veya yedek olarak saklamak için kullanılır. Günümüzde en yaygın kullanılan disket türü 3,5 inch boyutunda 1,44 Megabyte kapasitesinde olan disketlerdir. Kapasitesi az olduğundan ve çabuk bozulduğundan kullanışlı değildir.
Disket türleri :
Boyutu Kapasitesi
5,25 inch 360 Kb (Double sided – Double density = Çift yüzlü çift yoğunluklu)
1,2 Mb (Double sided – High density = Çift yüzlü yüksek yoğunluklu)
3,5 inch 720 Kb (Double sided – Double density = Çift yüzlü çift yoğunluklu)
1,44 Mb (Double sided – High density = Çift yüzlü yüksek yoğunluklu)
2,88 Mb (Double sided – Extended density = Çift yüzlü geliştirilmiş yoğunluklu)

Ekran (Monitör):
Ekran kartından gelen sinyalleri görüntüye dönüştürerek gösteren televizyona benzeyen cihazdır. İnç (2.5 cm) başına düşen nokta sayısı ekranın çözünürlüğünü verir. Normal bir bilgisayar ekranının görüntü çözünürlüğü bir televizyonunkinin yaklaşık 10 katıdır. Buda yaklaşık 10 kat daha net görüntü demektir. Kullanıcı amacına göre monitör seçer. Mimarlar ve çizim yapan grafiker, reklamcı gibi meslek grupları yüksek çözünürlüklü ve büyük ekranları tercih ederler. Monitörler kasadaki ekran kartında yer alan monitör (VGA) girişine takılır
Piyasada şu an 15”, 17”, 19”, 21” vb. monitörler bulunmaktadır. Inch(“) ölçü birimidir. Bir inch=2,54 cmdir. Örneğin 17” lik bir monitör 17×2,54=42 cm lik TV ye denk gelmektedir.

CDROM – CDWRITER   ve  DVDROM- DVDWRITER Sürücüleri
Eskiden kullandığımız programlar daha az yer kapladıkları için disketler üzerinde tutulurdu. Günümüzde kullanılan bir çok program disketlere sığmayacak kadar çok yer kapladıkları için artık CD-ROM’lar yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta CD-ROM sürücüsü bir bilgisayarın vazgeçilmez bir aygıtı haline gelmiştir.
CD-ROM’lar ile ilgili iki tür sürücü vardır. CD-ROM sürücüleri sadece kayıtlı CD’leri okuma yeteneğine sahiptir. Boş CD’leri yazmak(bilgi kaydetmek) için kullanılan aygıtlar ise CD-Writer olarak adlandırılır. CD-Writer aygıtları hem okuma hem yazma(kaydetme) yeteneğine sahiptir.
CD-ROM’lar 700 Megabyte civarında bilgi saklama kapasitesine sahiptir. Üzerinde program yüklü olarak aldığımız CD’lar sadece 1 kez yazılabilir özelliktedir. Bu CD’lere 1 kez kayıt yapıp kapattıktan sonra tekrar üzerine bir şey yazılamaz veya silinemez. Bunun dışında yeniden yazılabilir CD’ler de vardır. Bu CD’lere CD-Writer aygıtları ile normal bir harddiski kullanır gibi çok defa yazma ve silme yapılabilir.
Not : 2 Türlü CD vardır
o 1 kere yazılabilir CD’lerde CD-R ifadesi,
o Yeniden yazılabilir ve silinebilir CD’lerde CD-RW (RWReWritable) ifadesi vardır.
DVD-ROM ise son yıllarda, CD-ROM’ların yerini almaya başladı. DVD’ler, CD’lere göre kapasiteleri çok daha fazla olan, genellikle film, müzik türü verilerin yüklendiği multimedya amaçlı olarak kullanılan aygıtlardır. DVD’leri okumak için kullanılan DVD-ROM sürücüleri CD-ROM ları da okuyabilmektedir. DVDWriter ise DVD leri yazmak için kullanılır.
Not : 2 türlü DVD vardır
o 1 kere yazılabilir DVD’lerde DVD-R ifadesi,
o Yeniden yazılabilir ve silinebilir DVD’lerde DVD-RW (RWReWritable) ifadesi vardır.
Şu anda DVDWriter fiyatları yaklaşık olarak 60$ ve civarındadır. Boş DVD ler ise 1 YTL civarındadır. DVDROM fiyatı ise yaklaşık 30$ dır.
CDWriter fiyatı ise 30$civarındadır. Boş CD 300 kuruşdur. CDROM’ın fiyatı ise 15$dır. CDWriter veya DVD Writer’in aynı zamanda CDROM ve DVDROM özelliği olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca DVDROM DVD lerin yanısıra CD leride okuyabilmektedir. Ancak CDROM lar DVD leri okuyamaz.

Klavye
Bilgisayara veri girişi yapılan standart giriş aygıtıdır. Klavyeler üzerlerindeki harf tuşlarının dizilimine göre adlandırılır. Ülkemizde kullanılan iki tür klavye vardır. Bunlardan biri Q Türkçe Klavyedir. Harf dizilimi İngiliz alfabesine göre yapılmıştır. Ancak üzerinde Türkçe’deki noktalı harfler de bulunur. Diğer klavye türü ise Türkçe bir daktilonun harfleri ile aynı şekilde dizilmiştir. Buna da F Klavye denir.
16- Yazıcılar
Bilgisayar ortamında üretilen yazı veya resimlerin kağıda dökülmesi için kullanılır. Yazıcılarla ilgili baskı kalitesi, baskı hızı gibi özellikler de önemlidir.
Günümüzde kullanılan yazıcıları 3 grupta toplayabiliriz :
Nokta Vuruşlu Yazıcılar
(Dot Matrix Printer) • Nokta vuruşlu yazıcılar şerit kullanır. Şeritler çok pahalı olmadıkları için ekonomik bir yazıcı türüdür.
• Nokta vuruşlu yazıcılarda düz kağıt yerine, kenarları delikli sürekli form da denilen kağıtların kullanılması mümkündür.
• Siyah beyaz baskısı vardır
Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar
(Inkjet Printer) • Bu yazıcılarda kartuş kullanılır. Siyah-beyaz ve renkli kartuşlar mevcuttur
• Yazıcının yazma kafası deliklerden oluşur. Mürekkep kartuşundaki mürekkep kabarcıkları ısıtılarak bu deliklerden kağıt üzerine püskürtülür.
• Baskı kalitesi nokta vuruşlu yazıcıya göre daha iyidir.
• Mürekkep kartuşları pahalı olduğu için çok baskı yapılan kurumlar için ekonomik değildir.
• Hem renkli, hemde siyah beyaz baskı yapabilir.
Lazer(Laser) Yazıcılar • Laser yazıcının çalışma prensibi fotokopi makinesine benzer. Baskı malzemesi olarak toner kullanır.
• Diğerlerine göre daha sessiz ve hızlı çalışır. Baskı kalitesi çok yüksektir. Ancak fiyatı daha pahalıdır.
• Dezavantaj olarak, sürekli forma baskı yapamaması, kalın fotokopi kağıdı kullanması gösterilebilir.
• Hem renkli, hemde siyah beyaz baskı yapabilir.

Çevre Birimleri
Bilgisayar kasasında veya dışında bilgisayar bağlanabilen çok sayıda birim vardır. Dışardan bilgisayara bilgi gönderen birimlere giriş birimleri denir. Bir kısım birimler bilgisayardan bilgi alır bunlarda Çıkış Birimleridir. Bir kısım birimler ise bilgiyi dış birimlerden(Disket ve CD gibi)  alır saklar ve gerektiğinde bunları tekrar dış birimlere gönderir. Bunlarda Giriş-Çıkış birimlerimizdir. Bilgisayar tarafından üretilen rapor, doküman, müzik, grafik, video, resimlerdir. İşlenmiş sonuçların yazılı olarak ekrandan veya diğer çıkış birimlerinden çıkarılmasıdır.

Çevre Birimleri
GİRİŞ BİRİMLERİ ÇIKIŞ BİRİMLERİ GİRİŞ ÇIKIŞ BİRİMLERİ
• Klavye
• Mouse(Fare)
• Tarayıcı
• Optik Okuyucu
• Joystick
• Mikrofon
• Manyetik Kart                   okuyucu
• CDROM Sürücü
• Bar Kod okuyucu • Ekran(Monitor)
• Yazıcı(printer)
• Çizici(plotter)
• hoparlör • Disk Sürücüler
• Disket Sürücüler
• Optik diskler
• Manyetik bant sürücüler

KAPASİTE BİRİMLERİ (MEASUREMENTS OF CAPACITY)
Bilgisayarın en küçük birimi 0(sıfır) ve 1(bir), yani bit tir (Binary digiT). 8 bit in birleşmesinden oluşan birime de byte denir. Bellek birimi olarak  BYTE kullanılır.
8 bit = 1 byte
1 byte, 0-255 arasındaki işaretsiz tamsayıları ifade edebilir. Byte, harf, sayı, grafik veya diğer karakterleri saklayabilen temel bilgi alanıdır.
Byte; sabitdisk( C: ), disket (A , CDROM, DVDROM gibi bilgi saklama ortamlarının miktar olarak ölçülmesini sağlar. Ayrıca bilgisayarda çalıştığımız her dosyanın ve klasörün byte cinsinden bir değeri vardır.
Aşağıya kısaca birimlerin listesi verilmiştir:
Byte,
Kilobyte (KB),
Megabyte (MB),
Gigabyte (GB),
Terabyte (TB).

Bu birimler arasındaki bağıntılar ise aşağıda açıklanmıştır.

1 Byte = 8 Bit,
1 Kilobyte (KB) = 1024 Byte,
1 Megabyte (MB) = 1024 Kilobyte (KB),
1 Gigabyte (GB) = 1024 Megabyte (MB),
1 Terabyte (TB) = 1024 Gigabyte (GB).

Bir byte saklanan en küçük sayı (00000000)2 , en büyük sayı ise (11111111)2  dir. Bunların on tabanına(decimal)  göre karşılıkları 0 ve 255 dir. Bilgisayarda harfler ,rakamlar, özel işaretler(@, /, % vb.) karakteri oluşturur. Yani her biri 1 karakteri ifade eder. Ayrıca bunlar bilgisayarda bir sayısal karşılık ile ifade edilirler. Günümüzde bunlara ASCII kodlama sistemi denir. Diğer bir deyişle bilgisayar içinde karakterleri bir bayt olarak temsil etmek için standart olarak kullanılan sisteme ASCII (American Standard Code for Information Interchange) kodlama sistemi denir.
Örneğin A harfinin ASCII kod karşılığı=65, @ işaretinin=64, 9 rakamının ise=57 dir.
Örneğin F karakterini temsil etmek için 11010100 gibi bir baytı ya da sekiz biti kullanmak standart hale gelmiştir.
Örnek ASCII değerleri:
1 = 0011000048
2 = 0011000149
A =0100000165
B =0100001066
NOT: Bilgisayarınızda çalışırken herhangi bir şekilde yazdığımız harf tuşu işlemiyorsa ALT+ASCII (ASCII karakter 0 ile 255 arası rakamdır) yazılırsa o ekrana ait karakter ekrana gelir.Örnek ALT tuşu+115=M harfidir.
Örneğin @ karakterini çıkarmak için ALT+64 ‘e basarsak ekrana @ çıkar.
.
WINDOWS 98/XP  İŞLETİM SİSTEMİ

İşletim Sistemi(Operating System) Nedir?İşletim sistemi bilgisayarlarda her an çalışan tek programdır. Diğerleri ise bu sistemin altında çalıştırılan uygulama programlardır(BILSA, Winamp, Winzip, MS Word, MS Excel, Oyunlar vb. ). Bu programlar işletim sisteminin fonksiyonlarını kullanırlar. Bilgisayarlardaki bütün olaylar işletim sisteminin denetimi altında meydana gelir. Bir işletim sistemi aşağıdaki fonksiyonları yerine getiren bir program topluluğudur.
• Bilgisayarı komut kabul edilebilir hale getirir.
• Bilgisayarın çevre ünitelerini(yazıcı, tarayıcı, hoparlör) tanımasını ve kullanıcıya hazır hale getirilmesini sağlar.
• Kullanıcı programlarının(Winamp, Word, Paint vb.)  belleğe yerleştirilmesini düzenler.
• Programların çalışmasını sağlar.
Bilgisayarınızda yapacağınız bütün işlemler işletim sisteminizin kontrolu altında gerçekleşir. Uygulama programları işletim sistemlerine bağımlı olduklarından başka işletim sistemi altında işletilemezler. İşletim sistemleri kullanıcıların işlemlerini kolaylaştırdığı gibi sistem kaynaklarının da en iyi şekilde kullanılmalarını sağlar.
İşletim sistemlerine örnek vermek gerekirse:
• Microsoft firmasının(Dünyanın en zengin adamı Bill Gates’in sahip olduğu Yazılım Şirketi) çıkarmış olduğu;
o MSDOS(Windowstan önceki komut satırında-Siyah Beyaz ekran çalışan işletim sistemi),
o Windows 3.1
o Windows 95,
o Windows 98,
o Windows 2000,
o Windows ME,
o Windows  XP(2002) gibi işletim sistemleri en çok kullanılanlardır
• LINUX,
• Apple Firmasının Macintosh İşletim Sistemi .

İŞLETİM SİSTEMİNİN GEREKLİLİĞİ

Bilgisayarların çalışabilmesi için gereken temel yazılım. Bir kelime işlem yazılımı ile belge oluşturabilmek için önce bilgisayarın açılması, donanım ürünlerinin birbirlerini tanıması ve birlikte çalışacakları şartların sağlanması gerekecektir. Kullanıcı klavyede bir tuşa bastığında, bir harfin ekranda görüntülenmesi, yazılanların saklanmak istendiğinde belgenin disk üzerine yazılması, belgeye bir dosya adı verilebilmesi yapılabilecek işler arasındadır. Kullanılan yazılım ne tür olursa olsun bazı temel işlemler hep aynıdır; dosyaların diske yazılması, diskten alınıp ekrana görüntülenmesi, bir dosyanın basılmak üzere yazıcıya gönderilmesi… Bu durumda tüm yazılımların üzerinde çalışacağı zemini oluşturmak ve temel işlemleri gerçekleştirmek üzere kullanılan yazılım ile karşılaşılır. Bu, işletim sistemidir.
İşletim sistemi bilgisayarın her türlü altyapı çalışmalarını düzenler, çeşitli aygıtların birbirleriyle anlaşmasını sağlar. Bu sayede çeşitli uygulama yazılımları, güven içinde çalışıp kullanıcıya hizmet edebilirler. Bu yüzden bir bilgisayarın donanım özellikleri kadar işletim sistemi de önemlidir. Çünkü sistemin genel performansı gibi işlev yelpazesi de kullanılan işletim sistemine göre değişir. İşletim sistemleri bilgisayarda olup biten her şeyi denetleyen yazılımlardır. Bu yüzden sistem ne kadar karmaşıksa, işletim sistemi de o oranda gelişmiş olmak zorundadır.

Windows 98/XP ile Çalışan Bir Bilgisayar Nasıl Açılır?
Bilgisayarımızın kasası üzerindeki açma/kapama düğmesine basılır. Monitör ayrı bir prizden elektrik alıyorsa monitörün de açma düğmesi açılır. Bilgisayarımız ilk önce BIOS’daki bilgilere göre tüm sistem aygıtlarını test eder, hatalı bir aygıt varsa açılış sırasında bizi sesli ve yazılı bir mesaj ile uyarır. Herhangi bir hata yok ise bilgisayarımızın donanım özelliklerini gösteren bir takım yazılar ekrandan akar geçer. Bu aşamada klavyeden Pause tuşuna basarak açılışı durdurur ve bilgisayarımızın donanım özelliklerini inceleyebiliriz. İnceledikten sonra Enter tuşuna basarak açılışı devam ettirebiliriz.
Donanım özellikleri ile ilgili yazılar geçtikten sonra bilgisayarımız harddisk üzerinde yüklü bulunan Windows 98/XP  işletim sistemini RAM belleğe yüklemeye başlar. Windows 98/XP RAM belleğe yüklenip Windows’un ilk çalışma alanı olan masaüstü ortaya çıkar. Eğer bilgisayarımız bir ağ üzerinde ise Ağ Parolası isteyen bir pencere karşımıza gelir. Burada kullanıcı adı ve parolası bölümlerine gerekli bilgileri yazıp Tamam düğmesine fare ile tıklatırsak ağa bağlanarak Windows’a gireriz. Windows XP de ise iptal tuşu olmadığı için kullanıcı hesabı olmayan veya şifreyi bilmeyen bir kullanıcı bilgisayarı kesinlikle açamaz. O yüzden mutlaka her kullanıcı veya ortak kullanıcı hesabı için  sistem yöneticisi tarafından bir kullanıcı adı yaratılır. Windows başlat menüsündeki “Oturumu Kapat”  seçeneği bu amaçla tasarlanmıştır. Oturumu farklı bir kullanıcı olarak açtığımız zaman her kullanıcı için farklı bir masaüstü, belgelerim klasörü, masaüstü resimleri ve vb.   oluşturulur.
Windows’a girdiğimizde henüz açılış tamamlanmamıştır. Windows bu aşamada başlangıç programlarını hafızaya yükler. Bu işler yapılırken ekrandaki fare işareti genellikle kum saati şeklinde gözükür. Bu şekil bilgisayarın meşgul olduğunu gösterir. Ayrıca kasanın üzerinde harddiske ait olan lamba da sürekli yanıp söner. Meşgul konumunda iken beklemek gerekir. Fare işareti ok şekline döndüğünde ve kasa üzerindeki harddisk lambası söndüğünde artık Windows bizim kullanımımıza hazır demektir.

MS-DOS – WİNDOWS 95/98 deki SİSTEM DOSYALARI
MS-DOS ; Microsoft – Disk Operating System (Disk İşletim Sistemi)
Bilgisayarın çalışmaya hazır hale gelebilmesi için (daha doğrusu işletim sistemini çalıştırabilmesi için) harddisk te yada açılış diskinde 3 tane sistem dosyasının olması gereklidir. Bu programlar;
1. IO.SYS
2.MSDOS.SYS
3.COMMAND.COM

IO.SYS :  IO – INPUT(Giriş)/OUTPUT(ÇIKIŞ) kelimelerinin baş harfleridir. Bu dosya temel giriş çıkış işlemlerini yöneten bir sistem dosyasıdır. Temel giriş çıkış elemanlarını (klavye,monitör) bilgisayara tanıtır ve bu elemanları kullanabilmemizi sağlar
MSDOS.SYS : Temel DOS fonksiyonlarını yerine getirir.( bir disketten bilgi okuma, bilgi kaydetme, sistem zamanını ve tarihini okuma gibi)
COMMAND.COM :Komut   yorumlayıcı dosyadır. Kullanıcı tarafından girilen MS-DOS komutlarını yorumlar ve işlem yapılmak üzere ilgili programa gönderir.

Sistem (Açılış) Disketi :İçinde sistem program ve dosyaları olan ve bilgisayarı açabilen disketlere sistem disketi denir.

MS DOS KOMUTLARI-• Windows ta iken Ms-Dos komut istemine geçmek için ;
• Başlat-Programlar-Donatılar— Komut İstemi
• yada
• Windows XP için  {Başlat -> Çalıştır —- ” Cmd “**
• Windows 98 için {Başlat -> Çalıştır —- ” Command “** yazılır.

• MS-DOS ta komutlar İç ve Dış komutlar olmak üzere ikiye ayrılır.
• İÇ KOMUT: Çalıştırılması için sadece “Command.com” dosyası gereken komutlardır. { Dır, CD,MD,RD,COPY,VER,CLS **
• DIŞ KOMUT: Çalıştırılması için program dosyası gereken komutlardır. {Örneğin; Format komutunun çalıştırılabilmesi için “Format.com” dosyasının olması gerekir **

• İÇ KOMUTLAR
• DIR KOMUTU : Dosya yada klasörleri listelerDIR,  C:\> DIR yazılıp enter tuşuna basıldığı zaman ekranda <DIR> işaretli olanlar dizin (klasör) diğer satırlar dosyadır
• PARAMETRELERİ:
C:\> DIR /P  Komutu Dizin ve dosyaları sayfa sayfa listeler ( Bilgisayarınızda  öğretilen  bütün  komutları deneyiniz )
C:\> DIR /W Komutu Dizin ve dosyaları yan yana bloklar halinde listeler en fazla dosya dizin bir anda ekranda gösterilme yöntemidir.

• MD Komutu: Dizin oluşturma komutudur. Örneğin
C:\> MD MEDET
CD Komutu : Dizine girme Komutudur. Örneğin
C:\> CD MEDET
CD.. Komutu : Dizinden çıkma komutudur. Örneğin
C:\MEDET\> CD..
RD Komutu :  Dizin silme komutudur (İçi boş olmalı )
C:\> RD MEDET
CLS  Komutu : Ekranı silme komutudur.
C:\> CLS
COPY Komutu: Dosya  kopyalar —( Copy c:\ali.txt a:\ )
• REN komutu  : Dosya adını değiştirir—-  ( REN ali.txt veli.txt)

• MS-DOS Dosya Yapısı
Dosya(File)
Tüm bilgiler ve programlar dosya (file) adı verilen bilgi topluluğu olarak disk/diskete kaydedilir. DOS işletim sisteminde bir dosya iki kısımda oluşur, dosya adı ve dosya uzantısı. Genel olarak bir dosyanın yapısı DOSYA_ADI ve DOSYA_UZANTISI şeklindedir. Burada DOSYA_ADI en fazla 8, DOSYA_UZANTISI en fazla 3 karakterden oluşur.
MS-DOS’ ta dosyaların ifadesi;
ASAF.TXT      (ASAF isimli yazı dosyası)
*.COM            (Uzantısı Com olan bütün dosyalar)
*.*                   (Bütün dosyalar)
JOKER KARAKTELER (? , *)
* : Bilinmeyen bir isim veya uzantının yerine kullanılan joker karakterlerdir.

Örnek: C:\> DIR *.EXE <ENTER> (Dosya Adı ne olursa olsun, uzantısı EXE olan dosyaları  listeler)

? : Bilinmeyen bir karakter yerine kullanılan jokerdir.
Örnek: C:\> DIR A??S.EXE <ENTER> (İlk harfi A , 4.harfi S olan , EXE uzantılı dosyaları listeler)
NOT: Ms-dos ta kullanılan [* ve ?] joker karakterleri Windows ortamında, özellikle dosya veya dizin araması yaparken sıklıkla kullanılır

• Dizin (Directory) Yapısı

• Bilgisayarda dosyalar içeriklerine veya özelliklerine göre dosya gruplarına ayrılabilir. Bu gruplara dizin adı verilir. Windows ortamında dizin ismi yerine klasör ismi kullanılır. 3 değişik dizin tipi vardır. Bunlar,
• Root Directory (ana veya kök dizin)
• Bilgisayarın ana dizinidir. Kullanılan sürücüyü tanımlar (a:\ , b:\ , c:\). Kullanıcı root directory oluşturamaz ve silemez.
• Directory (dizin-klasör) Ana dizin altında oluşturulan dizinlerdir.
• Subdirectory (alt dizin)
• Dizinlerin altında oluşturulan dizinlerdir. Alt dizinler root directory’ de iken sadece DIR komutunun yazılması ile ekranda görülmezler. /s parametresi ile kullanmak gerekir { c:\Dir /s komutu ile görülebilirler**

•        DOSYA UZANTILARI

• ARJ Robert Jung ARJ compressed archive (Sıkıştırma dosyası)
BAK Backup file (Yedekleme dosyası)
BAS BASIC code (Basic programlama dili dosyası)
BAT Batch file  (Toplu İşlem dosyası)
BMP Windows or OS/2 bitmap (Resim-Grafik dosyası)
• C C code  (C Programlama Dili dosyası)
• CAB Microsoft cabinet file (program files compressed for software distribution—Sıkıştırılmış program dosyası)
• CSV          Comma-separated values file ( Metin dosyası, Excel formatında)
• COM         Command file (program) –Makine dilinde yazılmış program dosyalarını ifade eder. Büyüklüğü en fazla 64K olabilir.–
DAT          Data file (Veri dosyası)
• DOC Word belgesi
EXE Executable file (program)–hemen çalıştırılabilir program dosyalarını ifade eder.
FRM Visual Basic form
GIF CompuServe Bitmap( Resim formatı
• HTM ,HTML Hypertext document ( web sayfası dosya formatı)
• HLP help (Yardım dosyasını ifade eder)
• ICO Windows Icon (simgeleri gösteren dosya uzantısı)
• INF Information file (bilgi amaçlı bir dosya]
INI Initialization file {Windowsun sistem dosyalarını ifade eder **
ISO Lists the files on a CD-ROM; based on the ISO 9660 CD-ROM file system standard
JPEG JPEG compressed bitmap (Sıkıştırılmış JPEG resim formatı)
JPG JPEG bitmap (Resim dosyası formatı)
• LIB Library (Kütüphane dosyası)
LNK Windows kısayol dosyası
• LOG Log file
MP3 MPEG Audio Layer 3 (AC3) file (Ses,müzik dosyası)
MOV QuickTime for Windows movie (Video dosyası)
MPE ,MPEG ,MPG – MPEG animation
MDB Microsoft Access database ( Access veritabanı dosyası)
PAS Pascal source code (Borland) ( Pascal dili dosya formatı)
• PDF Adobe Acrobat Portable Document Format or Netware Printer Definition File
• PPS Microsoft PowerPoint slide show
PPT Microsoft PowerPoint presentation
• QT , QTM QuickTime Movie
RAR RAR compressed archive (Eugene Roshall’s format)
• RA ,RAM Real Audio sound
RM Real Audio video file
• RAW Raw File Format (bitmap)
• REG Registration file ( Windows kayıt dosyası)
RTF Rich Text Format document ( Zengin Metin içerikli dosya formatı)
• SCR Windows screensaver   ( Ekran koruyucu dosya formatı)
SYS System file (sistem dosyası)
TIF , TIFF Tag Image File Format (TIFF) Bitmap(Resim dosyası)
• VBP Visual Basic Project
WAV Windows Waveform sound ( ses dosyası)
WRI Write document (Wordpad yazı dosyası formatı)
XLS Microsoft Excel worksheet ( Excel dosya formatı)
ZIP Zip file Compressed archive ( Sıkıştırılmış dosya formatı)

Windows 98/XP ’de Bilgisayar Nasıl Kapatılır?

Windows 98/XP ile çalışan bir bilgisayarı kapatırken doğrudan açma/kapama düğmesine basarak kapatmamak gerekir. Bu şekilde kapatılırsa bazı bilgi kayıpları meydana gelebilir veya bazı programlar bozulabilir.
Bilgisayarı kapatmak için şu adımlar izlenmelidir :
1- Fare işareti Başlat düğmesine götürülüp sol tuşa basılarak Başlat menüsü açılır.
2- Bilgisayarı Kapat seçeneğinin üzerine gidilerek yine farenin sol tuşuna basılır.

3- Karşımıza gelen kapanış seçeneklerinden uygun olanı seçip Tamam düğmesine farenin sol tuşu ile tıklanır.
Beklemede: Belli bir süre bilgisayarın başından ayrılacaksak ve bilgisayarı kapatmak istemiyorsak bu seçenek seçilir.
Bu seçenek seçilerek Tamam düğmesine basıldığında bilgisayarımızın monitörü ve harddiski kapanır, işlemcisi minimum enerji harcamasına geçer. Böylece bilgisayar daha az enerji harcamış olur ve aynı zamanda monitörün, harddiskin çabuk yıpranması önlenmiş olur.
Askıya alınmış sistemi tekrar uyandırmak için fareyi oynatmak veya klavyeden bir tuşa basmak yeterlidir.
Bilgisayarı kapat : Bilgisayarda tamamen işimiz bittiğinde kapatmak için bu seçenek seçilerek Tamam düğmesine basılır. Bu andan itibaren Windows kapanış işlemlerini yapar.
Yeniden başlat : Çalışan bir bilgisayarı yeniden başlatmak şu sebeplerden dolayı gerekebilir :
• Çalıştığımız programda sık sık kilitlenmeler oluyor ve Windows hiç olmadık hatalar veriyorsa bilgisayarı yeniden başlatmak uygun olur.
• Bir donanım aygıtının ayarlarını değiştirdiğimizde bu yeni ayarların geçerli olabilmesi için bilgisayarı yeniden başlatmak gerekir.

Windows Ekran Öğeleri

Masaüstü(Desktop), windows açıldığında karşımıza ilk olarak gelen çalışma alanıdır. Bütün windows nesneleri masaüstünde açılarak kullanılır.
Görev çubuğu(Taskbar), genellikle masaüstünün alt kısmında duran gri renkli bir çubuktur. Windows’ta açtığımız tüm programlar burada gözükür. Buradaki geçiş düğmeleri ile açık olan programlar arasında geçiş yapılabilir. Görev çubuğunun sol tarafında Başlat düğmesi bulunur.
Masaüstü kısayol simgeleri (Desktop Shortcut Icons), bir kısmı Windows tarafından(Bunlar en çok kullanılan kısayol simgelerinden Bilgisayarım, Belgelerim, Ağ Bağlantılarım veya komşularım, Geri Dönüşüm Kutusu ve Internet Explorerdir),    bir kısmı  ise kullanıcının kendisi tarafından oluşturulan simgelerdir. Bu kısayol simgelerinin  amacı en çok kullandığımız programları hızlı bir şekilde bulup açabilmektir.
Çalışma Alanı İçerisine Simge Yerleştirme: Masa üstündeki nesneleri belli bir düzene göre yerleştirmek için masaüstünde boş bir yerdeyken Mouse’ un sağ tuşuna tıklanır.
Burada;
• Ada Göre :A’ dan Z’ ye  doğru yerleştirir.
• Türe Göre :Uzantıyı A’ dan Z’ ye doğru yerleştirir.
• Boyuta Göre apladığı alana(byte cinsinden) göre yerleştirir.
• Tarihe Göre aydedildiği tarihe göre yerleştirir.
• Otomatik :Windows’un kendi sistemine göre yerleştirir.
Fare Kullanımı
a- Farenin Sol düğmesi nasıl kullanılır?
Fare işaretini bir simgenin üzerine götürüp sol tuşa 1 kez tıklatıldığında o simgeyi seçer.
Fare işaretini bir simgenin üzerine götürüp sol tuşa 2 kez tıklatıldığında (double click) o simgenin temsil ettiği programı açar.
b- Farenin Sağ düğmesi nasıl kullanılır?
Farenin sağ düğmesine basıldığında fare işaretinin üzerinde bulunduğu simge veya yer ile ilgili bir kısayol menüsü açılır. Bu menüde o simge veya yer ile ilgili yapılabilecek işlemler yer alır. Fare bu menüde hareket ettirilerek renkli gösterge istenilen seçeneğe götürülüp farenin sol tuşuna basılır.
Fare(Mouse) Kullanımına İlişkin Teknikleri bir başka ifadeyle şöyle açıklarız ;
1.         Bir kez tıklama (enter): Mouse göstergesi seçilecek nesnenin üzerine yerleştirilip Mouse’ un bize göre sol tuşuna bir kez tıklanır.Bu işlem ile seçilen nesneye ait işlem kutusu mavi renk alır. Bu tekniği taşıma işlemlerinde kullanırız.
2.    İki kez Tıklama :  Mouse göstergesi nesne üzerinde iken Mouse sol tuşuna çift tıklandığında nesneye ait pencerenin açılmasını ve ya nesnenin temsil ettiği programın çalışmasını sağlar.
3.         Basılı Olarak Sürükleme: Mouse göstergesi nesne üzerinde iken Mouse sol tuşu basılı tutularak nesne istenilen yere taşınır.Tuş serbest bırakıldığında işlem biter.
4.         Sağ Tuşa Tıklama:  Mouse göstergesi bir nesne veya pencere üzerinde iken sağ tuşa tıklanırsa o nesne veya pencere hakkında yapılabilecek işlemleri içeren kısa yol menüsü denilen menü ekrana gelir.
Masaüstü Görüntü Özellikleri
Masaüstü ile ilgili Görüntü Özelliklerini düzenlemek için fare işareti masaüstünün boş bir yerinde iken sağ tuşa basılır. Açılan kısayol menüsünde Özellikler seçeneğine girilir.

Windows XP deki Görüntü özellikleri ayarları ile Windows 98 deki Görüntü özellikleri ayarları  hemen hemen  aynıdır . Sadece birkaç tanesinin ismi veya yeri değişmiştir.
Windows Görüntü Özellikleri penceresinde Temalar, Masaüstü, Ekran Koruyucusu, Görünüm, Ayarlar adlarında üst üste duran 5 adet sayfa vardır. Bu her bir sayfaya sekme de denir. Görüntü Özellikleri penceresinde ilk olarak Masaüstü sayfası ön planda gelir. Diğer sayfalara geçmek için sayfa isimlerine farenin sol tuşu ile tıklatmak yeterlidir.

MasaüstüBu sayfa, masaüstüne bir duvar kağıdı yerleştirmek için kullanılır. Duvar kağıdı yerleştirmek için şunlar yapılır :
• Duvar kağıdı listesinden istenilen duvar kağıdının ismine fare ile tıklatılarak seçilir. (Aşağı ve yukarı ok tuşları ile de hareket edilerek seçilebilir)
• Daha sonra Görüntü başlıklı liste kutusu açılarak resmin masaüstüne nasıl yerleşeceği belirlenir. (Ortala, Döşe, Uzat)
• Duvar kağıdını kalıcı olarak yerleştirmek için Uygula düğmesine basılır.

Masaüstü Kısayol Simgeleri
Bilgisayarım: Bilgisayarımızda mevcut bulunan bütün sürücüler (harddisk, disket, CD) ve sistem klasörlerine buradan erişilebilir. Burada mevcut sürücüler ve bu sürücülerin içindeki klasörler arasında dolaşmak, aradığımız dosyaları bulmak mümkündür.
Disket sürücüsü olan A: sürücüsüne geçebilmek için sürücüde disket takılı olması, CD-ROM sürücüsü olan D: sürücüsüne geçmek için sürücüde bir CD takılı olması gerekir. Harddisk sürücüsü olan C: sürücüsü daima hazır durumdadır. Her zaman C: sürücüsüne geçip buradaki klasörler arasında dolaşılabilir.
Kısaca;  sürücülerin temsil edilişi şu şekilde olur:
A: è 1. Disket sürücüsü.
B: è 2. Disket sürücüsü.
C: è Sabit disk (harddisk).
D: è CD-ROM sürücüsü

Belgelerim Klasörü : Üzerinde çalıştığımız her türlü belgeyi (yazı, tablo, resim gibi) sakladığımız bir klasördür. Bu klasöre hızlı bir şekilde erişebilmek için masaüstünde bir kısayol simgesi bulunur.

Geri Dönüşüm Kutusu : Bilgisayarımızın harddiskinden sildiğimiz dosyaların geçici olarak tutulduğu bir sistem klasörüdür. Silinerek buraya atılan dosyalar aslında gerçekten silinmiş değildir. Sadece pasif duruma getirilmiştir. Kullanıcı geri dönüşüm kutusuna attığı dosyalardan istediklerini geri alabilir.
Ağ Bağlantılarım veya Komşuları : Eğer bilgisayarımız yerel bir ağ üzerinde ise ağa bağlı diğer bilgisayarları ve o bilgisayarların paylaşıma açılmış kaynaklarını görmek için kullanılır.

Pencerelerin Kullanımı
Windows işletim sisteminde açtığımız bütün programlar bir pencere içinde çalışır. Tüm program pencerelerinin yapısı aynı olup kullanım özellikleri de aynıdır.
Başlık çubuğu : Bütün pencerelerin en üst kısmında renkli zeminli bir başlık çubuğu bulunur. Başlık çubuğunda pencerenin ait olduğu programın adı yazılıdır.

Pencere denetim düğmeleri : Başlık çubuğunun sağ tarafında pencere ile ilgili düğmeler bulunur.
Ekranı kapla : Pencerenin masaüstü ekranının kaplamasını sağlar.

Önceki boyut : Ekranı kaplamış bir pencerenin tekrar önceki boyutuna dönmesini sağlar.

Kapat : Pencereyi kapatır yani o pencere içindeki programdan çıkmış oluruz. Kapatmak istediğimiz pencerede yaptığımız çalışmaları kaydetmemiş isek program bizi uyarır. Değişiklikleri kaydetmek isteyip istemediğimizi sorar.

Simge durumunda küçült : Pencereyi görev çubuğuna göndererek burada simge halinde beklemesini sağlar. Simge durumunda küçültülmüş pencere kapatılmış demek değildir. Bu pencere içinde yapmakta olduğumuz çalışmalar halen bilgisayarın belleğindedir. Görev çubuğundaki pencerenin simgesine tıklatıldığında pencere tekrar açılır.

Windows 98/XP Başlat MenüsüBaşlat menüsü genellikle bilgisayarımıza yüklenmiş bulunan programları ve belgeleri bulup açmak için kullanılır.
Başlat menüsü üç şekilde açılabilir :
• Fare işaretini Başlat düğmesine götürüp farenin sol düğmesine basılarak.
• Klavyeden CTRL + ESC tuşlarına basılarak.
• Klavyedeki Ctrl ve Alt tuşlarının arasındaki pencere şeklindeki düğmeye basılarak, başlat menüsünde renkli bir göstergeyi gezdirerek hareket edilir. Bu göstergeyi fare ile sürükleyerek veya klavyedeki ok tuşlarını kullanarak hareket ettirebiliriz. Renkli göstergeyi istediğimiz program üzerine getirdiğimizde farenin sol düğmesine veya klavyedeki Enter tuşuna basarak o programı açarız.

Programlar Menüsü1- Başlangıç klasörü
Windows’un açılışı sırasında otomatik olarak çalışmasını istediğimiz programlar bu klasör içinde bulunur. Örneğin Microsoft Office programlarını hızlı bir şekilde bulup açabilmemizi sağlayan Microsoft Office Kısayol Çubuğu adlı program burada bulunabilir. Ayrıca bellekte sürekli kalıcı olarak duran bir antivirüs programının da Windows’un açılışında yüklenmesi için bu klasörde bulunması gerekir.
2- Donatılar klasörüBu bölümdeki programlar Windows’un içinde bulunan ve Windows ile birlikte yüklenen programlardır. Windows donatılarından bazılarının isimleri ve amaçları şunlardır :
Hesap Makinesi : Adından da anlaşıldığı gibi aritmetiksel hesaplamalar için kullanılan basit bir programdır.
Not Defteri : Kısa ve basit metinler yazmak için ve daha önce yazılmış metinleri açıp düzenlemek için kullanılır. Burada yazılan metinler TXT uzantısı ile kaydedilirler.
WordPad : Yine metin yazmak için kullanılan bir programdır. Not defterinden farklı olarak daha uzun metinler yazılabilir. Ayrıca yazılan metinlere basit biçimleme özellikleri vermek de mümkündür.
Paint : Resim yapmak ve resim dosyalarını açıp düzenlemek için kullanılır. Paint ile yapılan resimler BMP, JPG, GIF uzantılarından biri ile kaydedilebilir.
Diğer programlar
Başlat menüsünün Programlar bölümü ile ilgili şu ana kadar Windows ile birlikte yüklenen programları anlattık. Bilgisayarımıza sonradan yüklediğimiz programlar da burada bulunur. Bunlardan Microsoft sözcüğü ile başlayanlar Microsoft Office paketi ile yüklenmiş olan programlardır.
Microsoft Word : Bir kelime işlem programıdır. Yazışmalarımızı, ödevlerimizi, tez çalışmalarımızı yazabildiğimiz bir programdır.
Microsoft Excel : Bir hesap tablosu programıdır. Sayısal hesaplamalara dayanan her türlü tablo yapılabilir. Maaş bordrosu, ücret bordrosu gibi.
Microsoft Power Point : Slayt gösterileri hazırlamak, çizimler yapmak için kullanılan bir programdır.
Microsoft Access : Veritabanı hazırlamak ve çok sayıda veri üzerinde işlemler yapmak için kullanılır.
Microsoft Outlook : Hem bir ajanda gibi hem de posta kutusu gibi kullanılan bir programdır. Bu programda tanıdıklarımızın adres, telefon, e-mail adresi gibi bir çok kişisel bilgilerini tutabiliriz. Özel günlerimizi bir takvim üzerinde işaretleyip bize o günlerin hatırlatılmasını sağlayabiliriz. Internet üzerinden bize gelen posta mesajlarını alabilir, başkalarına posta gönderebiliriz.
Belgeler MenüsüOffice programları veya diğer programlar ile üzerinde çalıştığımız en son 15 dosyayı buradan bulup açabiliriz. Buradaki isimler bizim çalıştığımız dosyaları açmamızı sağlayan birer kısayoldur. Belgeler menüsündeki kısayolları tek tek veya tamamen silmek mümkündür. Buradaki kısayolları sildiğimizde asıl dosyalarımızı silmiş olmayız. O dosyalar halen bulunup açılabilir.

Ayarlar MenüsüDenetim Masası
Bilgisayarımızın çeşitli aygıtlarının çalışma özellikleri ve Windows 98/XP ile ilgili bazı ayarlar buradan yapılır. Ayrıca Denetim Masasındaki simgelerden  önemli olan birkaç tanesi açıklanmıştır.
Bölgesel Ayarlar :
Windows altında kullandığımız programlar içerisinde sayı, para birimi, tarih ve saat türü bilgilerin biçim olarak hangi ülkenin standartlarına göre kullanılacağını belirleriz. Bu özellik, windowsu bilgisayarımıza kurarken Türkiye olarak seçildiği için sonradan değiştirmeye gerek yoktur. Eğer sayılar, para birimleri, tarih ve saat bilgileri Türkiye’de kullanıldığı gibi değil başka şekillerde görülüyorsa Bölgesel Ayarlara girip ülke olarak Türkiye’yi seçmemiz gerekir.
Fare :
Burada kullanıcı fare kullanımı ile ilgili kendi tercihlerine göre ayarlar yapabilir.
Bul(Windows 98) ;   Ara(Windows XP)  Menüsü
Bul menüsü altında bulunan seçeneklerden Dosya veya Klasörler uygulaması daha çok kullanılan seçenektir. Bu bölümde dosya ve klasör bulmayı anlatacağız.

Bilgisayarımızın harddiskinde veya bir CD üzerinde, hangi klasörün içinde olduğunu bilmediğimiz veya var olup olmadığını merak ettiğimiz dosyaları arayıp bulmak için Bul uygulamasını kullanırız.
Ad ve Konum : Aranılan dosyanın adını veya adının bir kısmını hatırlıyorsak bunu Ad metin kutusuna yazabiliriz. Dosyanın içinde geçen bir sözcüğü hatırlıyorsak bunu da İçerdiği metin adlı kutuya yazabiliriz. Dosyanın konumunu tahmin ediyorsak bunu da Konum adlı liste kutusunu açarak bu listeden belirleyebiliriz. Dosyanın konumunu yani hangi klasörün içinde olduğunu bilmiyorsak, konum olarak C sürücüsünün ana dizinini, eğer birden çok sabit diskimiz varsa Yerel sabit sürücüler adındaki konumu seçmek daha uygun olacaktır.
Örneğin :Aramaya örnek verecek olursak  kullandığımız bilgisayarda MP3 müzik dosyası var mı onu öğrenmek için yapacağımız şey Ad bölümüne  veya dosyanın ismi bölümüne *.MP3 yazıp  Ara, Bul butonuna basmak ardından sonuçları aynı pencerede görebiliriz. Belirttiğimiz konumda (C: ; D: , veya Bilgisayarım) ki tüm MP3 uzantılı dosyalarının hepsini bize bulur.  * demek “arayacağımız dosyanın adı ne olursa olsun”  anlamına gelir.  Örneğin Danis*.*  yazıp ara dediğimiz zaman Aradığımız kelimenin ilk 5 karakteri “Danis “ olan daha sonraki karakteri ne olursa olsun ve dosyanın uzantısı ne olursa olsun tüm dosyaları göster anlamına gelir.
Bir başka örnek verecek olursak,  eğer uzantısını belirtmeden  arama kısmına sadece niksar yazdığımız zaman bilgisayarımızda niksar kelimesi geçen tüm klasör ve dosyaları gösterir. Yine arama kısmına nik* yazdığımız zaman ise ilk 3 karakteri nik olan ve sonraki karakterleri ne olursa olsun tüm dosya ve klasörleri bize gösterir.
Yardım Destek Merkezi
Windows programlarının kullanımı ve karşılaşılan bazı sorunların giderilmesi için kullanılabilen bir uygulamadır. Yardım almak istediğimiz konu içinde geçen bir sözcüğü biliyorsak Ara bölümünü kullanılırız
Windows XP de  Başlat menüsünden “Yardım ve Destek ” bölümünü açarız. Buradan arama bölümüne merak ettiğimiz  konuyu yazarak, istediğimiz bilgiye ulaşabiliriz. Örneğin Windowsun “Klavye kısayollarının” tamamını bilgisayarda görmek istediğimiz zaman arama kısmına “Windows kısayol” yazıp ara, bul dediğimiz zaman  pencerenin sol tarafında “Windows Klavye Kısayol Tuşları “ ile ilgili bölümler çıkar. Buradan ilgili kısmı  bulup tıklayarak windowsdaki  tüm kısayol tuşlarına ulaşabiliriz. Örneğin Alt+F4  aktif pencereyi kapatmaya veya etkin programdan çıkmaya yarar. Veya Ctrl+ESC Başlat menusunu açmaya yarar. Ayrıca CTRL+C  Kopyalama, CTRL+X kesmeye yarar

Çalıştır MenüsüProgramları veya belgeleri açmak için kullanılan bir seçenektir. Başlat menüsündeki Programlar bölümünde bulunmayan, bir defaya mahsus olarak veya çok nadiren açtığımız program veya belgeleri Çalıştır uygulaması  yardımıyla açıp kullanabiliriz.
Çalıştır uygulamasında, açacağımız program veya belgenin yolunu ve adını Aç adındaki kutucuğun içine yazarız. Eğer açacağımız belge veya programın yolunu ve adını tam olarak bilmiyorsak Gözat dügmesine basarak sürücü ve klasörler içinden araştırırız. Açılacak program veya belgenin yolu ve adı ortaya çıktığında Tamam düğmesine basarak açarız. Örneğin MS wordun kısayolu silindiyse buraya winword yazıp entere basarsak Wordu çalıştırmış oluruz.
Başlat Menüsü  Programlardaki Excel ‘i çalıştırmak için kısayoldan  Başlat  Çalıştıra Excel yazıp bu programı açabiliriz. Yine mspaint yazıp  MS Paint çizim programını  açabiliriz.
Diğer bir kullanım yolu Ağ üzerindeki bir PC’nin paylaştırılmış klasörlerine ulaşılmak isteniyorsa o zaman \\bilgisayar_adi yazilir. Örneğin bilgisayar  adı Server ise Başlat Çalıştır’a \\SERVER  yazılır ve tamam dediğimiz zaman Server üzerindeki paylaştırılmış kaynaklara, klasörlere ulaşabiliriz

Windows 98/XP ’de Dosya ve Disk İşlemleri
Bu bölümde, bilgisayarımızın sabit diskinde kayıtlı dosyalarımız ile ilgili olarak, dosyaları diskete kopyalama, disketten sabit diske kopyalama, dosyalarımızı silme, silinmiş dosyalarımızı geri kurtarma, dosyalarımızın adını değiştirme, yeni klasör oluşturma, disketleri biçimlendirme, disketler arası kopyalama yapma gibi işlemleri göreceğiz.
Dosyalarımızı, masaüstündeki Bilgisayarım simgesini açıp sürücüler ve klasörleri açarak, başlat menüsünü açıp Programlar klasöründen Windows Gezgini uygulamasını kullanarak ve Bul uygulaması ile dosyalarımızı aratarak bulabiliriz.

Disket kullanımıDisketleri genellikle bir bilgisayardan başka bir bilgisayara dosya taşımak için ve belgelerimizin yedeklerini almak için kullanırız. Disketler ve diğer bilgi saklama aygıtlarının hepsi manyetik ortamda bilgi tutarlar. Disketler taşınabilir olduğu ve daha hassas olduğu için korumak daha zordur. Disketleri taşırken ve kullanırken şu etkilerden korumak gerekir :
• Disketler manyetik ortamdan, tozdan, aşırı sıcak ve soğuktan etkilenir. Bu tür ortamlardan uzak tutulmalıdır.
• Disketin ön tarafındaki yaylı kapak elle açılıp oynanmamalıdır. Zira disketi sürücüye takınca disket sürücüsü bu kapağı açıp disketi buradan okur.
• Disketleri kırılıp bükülecek yerlerde taşımamak gerekir.
• Disketleri bir disket kutusu içinde taşımak en uygun olanıdır

Disket biçimleme : Kullanmakta olduğumuz bir disketi bazı durumlarda biçimlendirmek gerekir. Disket üzerinde bir takım dosyalar mevcut olup siz bu diskete başka şeyler yüklemek istiyorsanız disketi temizlemek ve bozukluk olup olmadığını görmek için biçimlendirme yaparsınız.
Yine kullandığımız diskette bulunan programlara virüs bulaşmış ise bunu temizlemek için de biçimlendirme yapmak gerekebilir.
Biçimlendirme işlemi disket üzerindeki tüm dosyaları siler. Bunun için biçimlendirme yapmadan önce disketteki dosyaların önemli olup olmadığına karar vermek gerekir. Eğer önemli dosyalar varsa bu dosyaların başka bir yere (sabit diske) kopyasını almak uygun olacaktır.
Disket biçimlendirmek için kullanılabilecek yol adım adım aşağıdaki gibidir :
• Disketinizi sürücüye takın. (Alt kısmındaki koruma penceresi kapalı olmalıdır)
• Masaüstünden bilgisayarım simgesini açın.
• Fare işaretini 3½ Disket A: simgesine götürüp farenin sağ tuşuna basın.
• Açılan kısayol menüsünden Biçimlendir seçeneğini tıklayın.

Yeni Bir Klasör Yaratmak
Bilgisayarınızda depoladığınız bilgileri organize edebilmek için Klasörleri kullanmalısınız. Klasörler, aynı gerçek hayatta kullandığınız dosya dolabı ve çekmecelere benzer. Yeni bir klasör yaratmak için, ilk önce klasörü yaratacağınız yeri seçmelisiniz. Bu örnekte yeni klasörümüzü Belgelerim klasörünün içinde yaratalım. Önce Belgelerim üzerine çift tıklayarak açın.  Farenin sağ tuşuna basın ve menüden Yeni komutunu işaretleyin ve Klasör üzerine tıklayın. İşte yeni bir klasör daha yarattınız. Bu klasöre özel adını verelim ve Enter tuşuna basarak işlemi bitirelim. Aynı adımları takip ederek istediğiniz kadar klasör yaratabilirsiniz

Not Defteri ile çalışmak
Basit düzeyde yazı yazmak için kullanılır. Not Defterini  başlatmak için, Başlat  menüsüne tıklayın, Programlar’ı işaret edin. Buradan Donatılar  işaret edin ve Not Defterine tıklayın. Eğer kısayolu yoksa başlat menusu çalıştıra notepad.exe yazarak da çalıştırabiliriz.

WordPad İle Çalışmak
Bilgisayar kullanımında bir belge yazmak, bir mektup yazmak, bir rapor yazmak gibi “kelime işlem” olarak adlandırılan bir işle karşılaşmak olağandır. İşte bu gereksinim için WordPad’ı kullanabilirsiniz. WordPad ile bir belgeyi yazabilir, kayıt edebilir ve eğer yazıcınız varsa bastırabilirsiniz ya da eğer Internet’e bağlı iseniz, yazdığınız yazıyı arkadaşınıza göndereceğiniz bir elektronik postaya ekleyebilirsiniz.

Bir Kısayol Oluşturmak
Sık kullandığınız bir dosyayı açmak için onun kısayolunu oluşturabilir ve her an gözünüz önünde bulundurabilirsiniz. Kısayol ya da Shortcut olarak adlandırılan masaüstü simgeleri, sık kullanılan belgelere ve uygulamalara daha hızlı ulaşmak için kullanılır.
Bir kısayola çift tıklamak, ilişkilendirilmiş uygulamayı başlatır ya da otomatik olarak belgenizi açar. Önce kısayolunu yaratmak istediğiniz dosyanızı bulun. Dosyayı seçtikten sonra, Fare ile sağ tıklayıp Kısayol Oluştur komutunu tıklayın. Ardından bu oluşturulan kısayolu sağ tıklayıp Kes komutunu çalıştıralım ve ardından masaüstünde boş bir yerdeyken sağ tıklayıp gelen menüden Yapıştır komutunu seçelim böylece kısayol oluşturulmuş olur  ve isterseniz adını değiştirin.
Başka  bir yol masaüstündeyken sağ tıklayıp gelen menüden Yeni -> Kısayol seçilir ve kısayol oluşturulacak dosya Gözattan seçilerek yapılır.
Kısayol yaratmanın bir diğer yolu, dosyayı farenin sağ tuşuna basarak sürüklemektir. Özel taşıma adı verilen bu işlemle dosyayı sağ tuşla sürükleyip masaüstüne bıraktığınızda bir kısayol menüsü çıkacaktır. Kısayol oluştur  komutuna tıklayın. Kısayol hemen orada oluşacaktır. Yarattığımız bu kısayol sayesinde asıl dosyanın yerini değiştirmeden onu temsil eden kısayolunu masaüstüne yerleştirdik. Bu kısayollara çift tıkladığınızda kısayolunu oluşturduğunuz dosya açılacaktır.
Bir kısayol simgesini yan tarafındaki küçük ok işareti sayesinde kolayca diğer dosyalardan ayırdedebilirsiniz

Windows 98/XP de kullanılan klavye kısayol tuşları

Klavye Kısayolları Hız önemli olduğunda klavye hala en üstün araçtır. Mouse kullanarak yaptığınız eylem ve komutların hemen hemen tamamını klavyenizdeki tuş kombinasyonlarını kullanarak da yapabilirsiniz. Bu basit klavye kısayolları, istediğiniz yere mouse’unuzu tıklatarak gidebileceğinizden daha hızlı gidebilmenizi sağlar. Elinizin mouse ile klavye arasında gidip gelmesinden kaynaklanan zaman kaybı ortadan kalkacağından, çalışma sayfalarında ve benzer belgelerde daha hızlı çalışabileceksiniz.
Kullanışlı klavye kısayollarından bazılarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:
İşlem Basılacak tuşlar
Kopyala CTRL+C
Kes CTRL+X
Yapıştır. CTRL+V
Geri al. CTRL+Z
Tümünü seç. CTRL+A
Kaydetmek CTRL+S
Sil. DELETE
Etkin öğeyi kapat veya etkin programdan çık. ALT+F4
Yardım Menüsünü açar F1
Seçilen öğenin adını değiştir. F2
Bir dosya veya klasör ara. F3
Belgelerimde veya Windows Gezgini’nde Adres çubuğunu göster. F4
Etkin pencereyi yenilemek F5
Bir pencerede veya masaüstünün ekran öğeleri arasında geçiş yap. F6
İmleci bir sonraki sözcüğün başına taşı. CTRL+SAĞ OK
İmleci bir önceki sözcüğün başına taşı. CTRL+SOL OK
İmleci bir sonraki paragrafın başına taşı. CTRL+AŞAĞI OK
İmleci bir önceki paragrafın başına taşı. CTRL+YUKARI OK
Açık öğeler arasında geçiş yap. ALT+TAB
Farklı Kaydet  ya da Aç iletişim kutusunda bir klasör seçili ise , bir üst(önceki) klasöre geçişi sağlar BackSpace tuşu
Görev Çubuğundaki simgelerde gezinmek Windows+TAB
Çalıştır iletişim kutusunu görüntülemek Windows + R
Pencereyi simge durumuna küçültmek Windows + M
Bilgisayarım ‘ ı açmak Windows + E
Masaüstünü Görüntülemek Windows + D
Başlat Menüsünü görüntülemek Windows veya  Ctrl +Esc

KLAVYE (KEYBOARD)Üzerinde birçok Tuş vardır. Bu tuşların bir kısmı kısayol tuşu olarak kullanılabilir.  Kısayol tuşları  Q klavyeye  göre ayarlanmıştır. O yüzden F klavye de kısayol tuşlarını kullanmak  biraz daha zordur. Her bir harf için bir ASCII  kod , bu  kodların birleştiği bir  ASCII  tablo  vardır. Biz herhangi bir tuşa  bastığımız zaman  ASCII  tablodan harf yada işareti  tanır ve basar.  Klavye bir giriş ünitesidir.Klavyede bulunan tuşların görevleri şunlardır

Klavye  üzerindeki  tuşları  4 kısımda inceleyebiliriz;
1. Fonksiyon tuşları: Bu tuşlar  her programlama dilinde   ve işletim sisteminde farklı görevler almıştır. F1 den F12 ye kadardır
2. Daktilo tuşları: Bu bölümde A ile Z  arası harfler 0 ile 9 arası rakamlar !,^,” , ?  vb.  gibi işaret tuşları ile bazı  özel tuşlar bulunur.
3. Nümerik tuşlar:  Bu bölümde 0 ile  9 arası  rakamların yanında bazı özel  fonksiyonlar  bulunur. “NUM LOCK” bir kez  basıldığında ışık söner ve  rakamlar yerine özel fonksiyonlar çalışır.
4.  Özel tuşlar  :

ÖZEL TUŞLAR:
Backspace(         işaretli tuş): İmlecin bulunduğu yerden sola doğru tek tek siler.
Delete (Del): İmlecin bulunduğu yerden sağa doğru tek tek siler.
Print Screen : Ekrandaki görüntüyü yazıcıya yollar. Ayrıca ekranın resmini çekmeye yarar. Bu tuşa bastığımız zaman ekranı resmini çekip hafızaya alır. Bunu görebilmek için ise Paint programı açılır ve düzen menüsünden yapıştır seçilir.
Caps Lock: (Bu tuş açıksa klavyenin sağ üst köşesinde ışık yanar.)Işık açıkken BÜYÜK HARF  yazar, kapalıyken ise küçük harf  yazar.
Num Lock:  (Bu tuş açıksa, klavyenin sağ üst köşesinde ışık yanar.)Bu tuş açıkken klavyenin sağ tarafında  bulunan rakamları kullanabiliriz. Kapalıyken ise tuşların üzerinde bulunan özel fonksiyonlar çalışır.
Scroll Lock:   Bu tuşa basıldığında imleç kilitlenir ve ekran kayar. Sadece Excel Programında kullanılır.
Pause :   Bu tuşa basıldığında ekran durur.
Insert :   Araya yazı yazacağı zaman kullanılan bir tuştur.
Control+Alt+Del:Aynı anda basıldığında bilgisayarın açma –kapama düğmesine basmadan hafızayı tamamen silmemizi ve bilgisayarı yeniden başlatmamızı sağlar.Ayrıca tuş kilitlenmesini de açar.

Bilgisayar açıldığında yanıp sönen göstergeye “İMLEÇ ” denir. İmleç her tuşa basıldığında sağa doğru kayar.
Home :  İmleci satırın başına getirir.
End   :  İmleci satırın sonuna götürür.
Page up:  İmleci bir ekran yukarı çıkarır.
Page Down:   İmleci bir ekran aşağıya indirir.
Space Bar:  (Harflerin altındaki uzun tuş) Yazı yazarken harf    aralığı vermek için kullanılır.
Tab Tuşu: Bu tuşa basıldığında imleci 8 karakter birden sağa     hareket  ettirir.
AltGr :    Klavye üzerinde bazı tuşlar ikiz, bazı tuşlar üçüz görevlidir. 

INTERNET

Internet Nedir?

Dünya üzerindeki bilgisayarların birbirlerine bağlanması ile oluşan geniş alan ağına internet denir “Internet” kelimesi, INTERnational NETwork kelimelerinin kısaltılmasından elde edilmiştir ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük bilgisayar ağını ifade eder. Bildiğimiz gibi ağ birbirine bağlı bilgisayarların oluşturduğu ortamdır. Internet ağında dünyadaki bilgisayarlar birbirlerine telefon hatları ile bağlıdırlar. Bu bilgisayarlardan sunucu olanlar günün 24 saati ve her gün Internet üzerindedirler.
Internet,
• Dünya çapında bir kütüphanedir.
• Büyük bir bilgisayar ve iletişim ağıdır.
• Fikirlerin paylaşıldığı bir demokrasi platformudur.
• İnsan hayatını kolaylaştırıcı (banka, alışveriş, dergi, gazete, TV hizmetleri) yönleri vardır.
• Çift yönlü bilgi aktarımı yapılabilmektedir.
• Internetin sahibi yoktur (kimse denetleyemez.)
Internetin çatısını üniversiteler, kamu kurumları ve ticari kuruluşların bilgisayarları oluşturmaktadır. Kullanıcılar internete bu kurumlardan aldıkları hizmet aracılığıyla erişirler. Bu kurum ve kuruluşlar bilgisayarlarını hiç kapatmazlar. Bu bilgisayarlara sunucu denilmektedir. Genellikle, ofis ve evlerdeki kullanıcılar (istemci) bilgisayarlarına taktıkları fax-modem ile telefon hatları üzerinden sunuculara ulaşmaktadır.
Bir kişisel bilgisayar ile Internet’e bağlanmak için neler gerekli?
Internete bağlanmak için önce
• Modem almanız gerekli. Modemler dahili (internal) ve harici (external) olarak PC ye 2 şekilde  takılabilir. Dahili modemler bilgisayarınızın içine takılır. Harici modem ise bilgisayarın dışında ayrı bir aygıt olarak kullanılır.
2 Çeşit Modem Vardır:
• Normal Modem: Hızı 56 Kbps(bit per second) dir. Saat başına ücret tarifesi vardır. İnternet’teyken telefon hattı meşguldür.

 • ADSL modem : ADSL’e Hızlı internette denmektedir. Hızı verilen aylık sabit ücrete göre değişir.  256Kbps, 512Kbps, 1024Kbps hızları mevcuttur.  İnternet’teyken  telefon hattı meşgul değildir.
 • Telefon hattı : Bilindiği gibi Internet bir geniş alan ağıdır. Geniş alan ağındaki bilgisayarlarda birbirleriyle telefon hattı vasıtasıyla iletişim kurarlar. Bu yüzden Internet’e bağlanmak için mutlaka telefon hattı olmalıdır.
  • Sıra geldi internete abone olmaya. Bir Internet Servis Sağlayıcısından(ISS); TTNET, Superonline,          E-Kolay gibi  internet aboneliği almalısınız. Bu aboneliği aldığınızda size şu bilgiler verilir.
  § Kullanıcı adı
  § Kullanıcı parolası
  § Telefon numarası

WEB TARAYICILAR (Internet Explorer)
Web sayfalarını kullanıcının anlayacağı şekle dönüştüren ve görüntüleyen programlara Web Tarayıcılar denir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı Microsoft firmasının ürettiği Internet Explorer dır. Netscape Navigator , Mozilla , Firefox gibi programlarda web tarayıcı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır

Internet Explorer KullanımıInternet Explorer, Windows ile birlikte gelen ücretsiz bir yazılımdır ve kullanımı oldukça kolaydır.

Program çalıştırıldıktan sonra kullanıcını yapacağı tek iş gezmek istediği sitenin adresini aynen adres satırına yazıp enter (giriş) tuşuna basmaktır.
Bağlantı Link: Eğer farenizi bir web sayfası üzerinde dolaştırırken fare el simgesi halini alıyorsa bu o satır veya şeklin başka bir sayfa ile bağlantılı olduğunu gösterir. Fare o şeklin yada yazının üzerindeyken tıklarsak ilgili sayfaya geçeriz.

Explorer Programının Bazı Düğmeleri ve İşlevleri• Geri – İleri: Önceki veya sonraki web sayfasına gider.
• Dur: Yüklenmekte olan sayfanın yüklenişini durdurur. Bunu örneğin yanlış bir bağlantıyı tıkladığımıza kullanırız.
• Yenile: Sayfa tam olarak yüklenememişse yada görüntülenmediyse adres kısmına yeniden adını yazmak yerine burayı tıklarız. Sayfa baştan yüklenir.
• Sık Kullanılanlar: Burada Internet’e sıkça ziyaret ettiğimiz sitelerin adresleri tutulur. Bir sayfa üzerindeyken “Sık Kullanılanlar” Menüsünden “Sık Kullanılanlara Ekle” komutunu vermek o sayfayı listeye ekler. Daha sonra sık kullanılanlar menüsünden eklediğimiz sitelere daha kolay ulaşabiliriz.
Web Sayfası: Internet adreslerinde karşılaşılan sayfalardan her birine web sayfası denir.

Link (Bağlantı/Köprü) Nedir? : Bir web sayfasından diğer bir web sayfasına, bir dosyaya veya kendi içerisinde herhangi bir noktaya, bağlantı kurulmasını sağlayan geçiş noktalarıdır. Üzerlerine fare ile gelindiğinde imleç değişikliğine neden olur ve tek tıklama yapıldığında çalışırlar.
Home Page (Ana Sayfa)  : En basit tanımıyla, Internet adreslerinde karşılaşılan ilk web sayfasına denir. Internet adresleri tek bir web sayfasından oluşabilir. Bu şekilde hazırlanan bir Internet adresi için home page veya web sayfası terimlerini de kullanmak mümkündür.

[Dosya Sıkıştırma Nedir?
Sıkıştırılmış bir dosya, genellikle, uzantısından ayırt edilir. Kullanılan programın türüne göre sıkıştırılmış dosyanın uzantısı (.ZIP, .RAR vb) olabilir. En yaygın kullanılan Winzip programıdır. Internet’ten dosya indirdiğimizde genelde dosyaların hepsi ziplenmiş (yani sıkıştırılmış durumdadır);  bunun bize avantajı dosyaları sıkıştırarak daha az yer kaplamasını ve bu sayede dosyanın boyutu azaltarak daha kısa sürede dosyaları indirebiliriz veya ekli dosya gönderirken daha kısa sürede gönderebiliriz.
Download(İndirme) : Internet üzerinde başka bir bilgisayardan kendi bilgisayarımıza dosya veya program yükleme işlemidir. Yani bu işlemde Sunucu bilgisayardan İstemci bilgisayara dosya yüklenir.
Upload(Gönderme) : Internet üzerinde kendi bilgisayarımızdan başka bir bilgisayara dosya yükleme işlemidir. Bu işlem download işleminin tersidir. Yani bu işlemde İstemci bilgisayardan Sunucu bilgisayara dosya yüklenir.

Wordde yazı yazarken dikkat etmemiz gereken hususlar

 • Wordde enter tuşunu sadece yeni paragrafa geçmek için kullanırız. Satırbaşı için Enter tuşuna basmamız gerekmez. Word sığmayan kelimeleri otomatik olarak aşağıya alıp yazmaya devam eder.
 • Wordde yazı yazarken word yazım kuralı gereği nokta(.), virgül(,), noktalı virgül(  gibi noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakılır, ve yazmaya boşluk bırakıldıktan sonra devam edilir. Bu boşluğu  boşluk çubuğu ile yaparız.
 • Herhangi bir şekilde yazımızın ilk paragrafını yazdıktan sonra yazımıza başlık eklemek istediğimizde, imleci yukarı yani bir üst satıra çıkarmak için uğraştığımızda word buna izin vermeyecektir. Bunu yapabilmek için farenin imlecini ilk paragrafın satır başına getirip ENTER tuşuna basarız. Böylece paragramızı 1 satır aşağı kaydırmış oluruz. Aynı şekilde araya bir kaç satır eklemek istediğimiz zamanda yine imleci o satırın başına getirip ENTER tuşuna basmamız gerekir.
 • Yine Wordde çok yapılan hatalardan bir tanesi de   kelime, satır, paragraf veya tüm yazıyı seçtiğimiz zaman(Ctrl+a), klavyeden herhangi bir tuşa bastığımız zaman, seçtiğimiz kelime, satır veya paragrafın silindiğini görmekteyiz. Bunu engellemek için   ya fare ile boş bir yere tıklarız ya da yön tuşları (sol, sağ, yukarı, aşağı) ile bu seçimi kaldırabiliriz.
 • Ayrıca  herhangi  bir şekilde  yazdığımız paragraflar arasında bir kaç satır boşluk varsa bu boşlukları silmek için Backspace(            , imlecin sol tarafını siler)  veya  Delete(Del, imlecin sağ tarafını siler)  tuşuna basarız. Eğer ilk paragrafın sonunda isek ve aşağıdaki 2. paragrafı hemen ilk paragrafın sonuna eklemek  istersek o zaman delete tuşuna basar sileriz. Yok eğer imlecimiz 2. paragrafın ilk satırının başında ise ve bu paragrafı 1. paragrafın sonuna eklemek istersek, o zaman imlecin sol tarafındaki boşluğu silmek için bu sefer Backspace tuşuna basarız.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.